Sürekli hapşıran öksüren sokak kedisine ne verebilirim

Burada okumuştum bir iki yıl önce, yaş mamaya imunex katıp verdim birkaç gün iyi gibi oldu şimdi denk geliyorum yine nezle gibi. İştahı var gibi bir şey verirsem yiyor ama yerken hapşırmaktan (veya öksürük, anlayamiyorum) zorlanıyor. Hava soğuk değil gerçi ama ısınmak dinlenmek isterse diye bir karton koydum üzerinde takılıyor bazen.

C vitamini, antibiyotik.. eczaneden veya veterinerden alıp verebileceğim bir şey var mıdır?

eczaneden alabilirseniz augmentin ya da amoklavin alıp günde üçte bir tableti ezip mamasına karıştırarak verebilirsiniz.
immunex'e de devam edin.
ikisini bir arada bir hafta, hatta on gün düzenli verirseniz toparlayacaktır.
bunlara ek olarak gözünde bir çapaklanma, enfeksiyon varsa ayrıca gentagut alıp günde mümkünse iki kere 2'şer ya da 3'er damla damlatın.

normalde bu tedaviyi ev kedisine tahlillerine bakmadan yapmaz veterinerler ama sokak kedisi olduğu için olabilecek en geniş spektrumlu tedaviyi uygulamak en mantıklısı oluyor.
tamamen iyileşir mi bilemiyorum, kronikleşmiş bir enfeksiyonu varsa biraz zor.
bir de tabii sadece üşüttü mü, yoksa ciğerlere inmiş bronşit vb. var mı bilemediğimiz için kesin bir şey demek zor.
ama bir hafta ya da verebilirseniz on günde en azından basit bir hastalığı varsa iyileşir.
immunex'e daha uzun süre, hatta kış boyu devam edebilirsiniz bu arada.

eczaneden reçetesiz antibiyotik alamazsanız, bir veteriner kliniğinden baytril alabilirsiniz ama fiyatı son zamlarla ne kadar oldu bilmiyorum.
  • blatta hiberna  (23.01.23 11:10:15 ~ 11:15:13)
Yaşı, cinsi, genel durumunu bilmeden bir sokak kedisine antibiyotik verilmez, kafanıza göre saçma sapan işler yapmayın.

Birkaç hafta önce dükkanda baktığımız 2 kediden biri hapşurmaya başladı, ben de Imunol alıp verdim ama pek işe yaramadı. Ertesi gün veterinere götürdüm ve üşütmüş olduğunu, ciğerlerine kadar indiğini söyledi. Antibiyotik ve vitamin verdi, ek olarak Imunol de verin gün 1 kere dedi. Antibiyotik düzenli ve gerektiği kadar kullanılması durumunda tam etkisini gösteren bir şey (atıyorum 7 gün boyunca düzenli kullanmak gerekiyor gibi). O yüzden eczaneden antibiyotik alabilmeyi geçtim, almayın zaten. Şu an veterinere gitmeden yapabileceğiniz maksimum şey Imunex vermek ki onu da yapmışsınız zaten, ama hatalık çok ilerlediyse malesef o da kurtaramayabiliyor. En temizi veterinere danışıp ona göre hareket etmek.
  • gallienus  (23.01.23 11:37:59)
veterinere götürebiliyor olsanız götürürdünüz diye tahmin ediyorum.
antibiyotiği de zaten minimum yedi, maksimum 14 gün kullanmanız gerekiyor.
çok ağır ortakulak iltihabı gibi durumlarda 28 gün maksimumdur.
hepimizin antibiyotik kullanımında devamlılıkla ilgili az da olsa bilgi sahibi olduğunu zannediyorum.

her sokak kedisini götürüp tam kan tahlili yaptırabilecek olsak zaten veterinere götürürüz.
götüremiyorsanız da en geniş spektrumla olduğu kadar tedavi edersiniz, bu kadar basit.

antibiyotik vermenizdeki en büyük sorun, karaciğerinin ve böbreklerinin durumunu bilmemenizdir.
yani karaciğerine yük binecek.
zaten o yüzden tahlillere bakılıyor "normal şartlarda".
ama bu enfeksiyon iyileştirilmezse çok ağırlaşacak ve zaten havalar soğuduğunda maalesef bu durum canına mâl olacak.

yani gidip karaciğerine böbreğine baktırıp, ona göre tedavisini yaptırıp sonra enfeksiyonla mücadele edecek durumunuz varsa onu yapın tabii ki.
yapabilecek olsanız buraya sormazdınız diye düşünüyorum.

her iki durumda da kedinin uzun ya da kısa vadeli canı söz konusu.
dolayısıyla görünen enfeksiyonu öncelikli olarak tedavi etmeye çalışmaktan başka şansınız yok.
zaten organlarında sorun yoksa veterinerin vereceği tedavi de bu yönde olacak.

şu anda belki antibiyotik ve vitaminle o enfeksiyonun önüne geçebilirsiniz.
o yüzden şansınızı deneyin.
sorun şu ki, eczaneden reçetesiz antibiyotik alınamıyor artık.
o yüzden veterinere sorun, baytril verir muhtemelen dediğim gibi.
bütçeniz yeterliyse onu verirsiniz immunex'le birlikte.
  • blatta hiberna  (23.01.23 12:09:41 ~ 12:12:55)