Piyanoda çalınan şarkı gitarda tam olarak çalınabilir mi?

Merhaba. Nota bilgim olmamasına rağmen kulaktan şarkıları çıkarmaya çalışıyorum ancak bir iki piyano eserinde piyanodaki melodiyi tam istediğim gibi elektro gitara geçiremedim. Piyano nota açısından daha mı zengin diye düşündüm. Ya da ben tam şarkıyı çalışmadım bilemiyorum. İkisinin arasında böyle bir fark var mıdır bunu soracaktım.

Yoktur. En azından ikisi de gayet geniş oktav aralıklarına sahip.
Nota bilginiz olmadığı için böyle oluyor : ) emin olun çok zor değil, böyle bir ilginiz ve yeteneğiniz varsa temel nota bilgisi edinmek maks bi kaç gününüzü alır.
Kolaylıklar.
  • jimjim  (22.01.23 20:00:29)
Koy bakalım şu yazıyı şuraya da yorum yapalım çalınır mı çalınmaz mı diye.

  • alperz  (22.01.23 20:17:16)
Parçayı görmeden bir şey demek yanlış. Hangi şarkı bu?

  • nocturness  (22.01.23 20:50:23)
two lanes - november

youtu.be

tab olarak şöyle çalıyorum elektroda.

e|---------------------------------------------------------------|
B|---------------------------------------------------------------|
G|---------------------------------------------------------------|
D|------------------11-7-9---------------------------------------------|
A|-------9-9--12-14--------------------------------------------------------|
E|----------------------------------------------------

Böyle çalınca birkaç nota eksik gibi mesela introda.
  • dolantindr  (22.01.23 21:08:02)
Eskiler gitar için fakirin piyanosu derlermiş... Bu benzetme aslında sorunuzun tam olarak cevabı..

  • apocalipy  (22.01.23 21:14:42)
çok yanlış bir pozisyondan çalıyorsun. la telinin ikinci perdesi ile başla. oradaki si, sonra re telinin 4. perdesi fa# sonra si teli boş. sonraki akorda da bu sefer basta mi telini boş tınlatıp devamını çal.

sen bunun gitar aranjmanını bulmalısın eğer varsa. yoksa da sen yapacaksın. bu işe düzenleme deniyor işte.
  • alperz  (22.01.23 21:30:30)
alperz tabını ekler misin.

  • dolantindr  (22.01.23 22:15:46)
uğraşamam o kadar. parasıyla yaparım istersen.

  • alperz  (22.01.23 22:32:01)
ben hallederim, teşekkürler. :)

  • dolantindr  (22.01.23 22:35:05)
Melodiyi çıkardıktan sonra düzenlemeyi gitara göre yeniden yaparak çalabilirsiniz.

Pop&rock şarkısıysa çok rahat çalınır. Sadece bas notaları çalamazsınız piyanodaki. Yani bas gitarla çalabieceğiniz aralıkları.
Onu da şarkıyı 1-2 oktav tize taşıyarak çözersiniz.

musescore gibi uygulamalar yardımcı oluyor bu konularda
  • anten  (23.01.23 11:25:04 ~ 11:25:43)