'Tefas fonlarından para kazandım.' diyen var mı?

Yatırımda son 1 aylık getiriler şöyle:

Borsa:½ 1,31
$....:½ 1,43
€....:% 3,15
Altın:½ 7,85 (cumhuriyet altını)
faiz.:% 1,96 (Enpara 32 günlük, bugünkü değerden)

Tefas fon ortalaması: ½1,02 (Sayfasında 1219 fon sıralanmış. Ben ortalama getiri olarak 1 aylık getiri sıralamasında ortadaki (609.) sıradaki fonun getirisini aldım)

Bu fonları profesyonel insanlar yönetirken performans nasıl oluyor da bu kadar kötü olabiliyor?

Benim atladığım bir şey mi var?

Not: Kaynak olarak Matrix'i ve Tefas'ın sayfasını kullandım. Dönem olarak 20 Aralık-20 Ocak'ı aldım. Hesaplamalarda hatalar yapmış olabilirim.

Not 2: Bazı yüzde işaretleri 1 bölü 2 olarak çıkmış :)

Abi ne bekliyorsun, bir ayda %20 falan mı? Zaten borsa düştü, altın bir yukarı bir aşağı, adamlar yeni bir şey icat edip satmıyorlar ki, piyasada olanlara karışık dağıtıyorlar işte.

İyi yanını şöyle: Günlük mevduat faizi bugün %25 veren bankalar var, aylık net %2'ye geliyor. İşte sen %2'yi bazen 15 günde alıyorsun. Bu kadar. Uzun vadede %28-30 mevduat yerine %40-50 getirenler oluyor.
  • malheiros  (21.01.23 15:05:08)
Ağustosta NNF ve HKH aldım. 400 bin TL civarı para kazandım. Kazandığım kâr üstüne biraz ekleme yaparak 2020 Ford EcoSport aldım. Özellikle Ağustos, Ekim ve Kasım aylarında deli para kazandırdı. Aylık %25-30 civarı. Son 1 ay tadı tuzu yok ama yine de fondan devam ediyorum.

  • efreet sultan  (21.01.23 18:17:14)
1 aylık kıyaslamaya bakmak cok mantıklı değil. Daha uzun sürelere bakman gerekiyor 3-5 yıllık performanslara bak o zaman farkı goreceksin. Borsayı, altını vs ekarde eden fonlar var.

  • solenkol  (22.01.23 09:04:02)
İlla ki kazandırdığı dönemler vardır

Ve illa ki 'Borsayı, altını vs ekarde eden fonlar var'dır.

Benim söylemek istediğim, ortalamaya bakınca fonları yöneten profesyonel ekiplerin çoğunun çok da profesyonel olmadığı.
  • Mirket  (22.01.23 17:01:06)
"Bu fonları profesyonel insanlar yönetirken" insanlığın en büyük scam ını keşfettin aramıza hoşgeldin

değil profesyoneller, 100 milyar profesyonele bedel bilgisayarlar yönetirken de enflasyondan fazla kazandıramazlar ortalamada. arada büyük balık tutanları örnek almak doğru olmaz.

düşün, o profesyoneller kendisi yatırım yapıp çoktan zengin olmayı seçeceği yerde başkasının parasını yönetip, üstelik başkasının riskini üstlenip komisyonculuğu tercih ediyor.

bunu aşmanın yolu ticaret. ticarete yetmeyecek sermayesi olan için, altın dolar vs enflasyon karşısındaki kaybını aza indirir ancak.

borsayı çok yolmayan bir kumarhane gibi düşünmelisin.
spor bahislerinde 100 yatırınca 30'u kasaya kalırken, canlı bahiste 100/60, borsa da 100/10 100/5 olsun.
  • comp  (22.01.23 18:14:54 ~ 18:16:23)