0,69 dan kredi kullanacak mısınız

1.750.000 tl ye satılan ev ilk evim kampanyası sonucu

2.250.000 tl ye çıktı. 2.000.000 tl ye kadar kredi kullandırtıyor müteahhit.

Evin kira getirisi 5000 tl civarında olacak.

Şu anda araç kredisi ödüyorum aylık 8500 tl. %1.59 dan - 170.000 tl civarı borç kaldı.

Ev kirası ödüyorum aylık 4000 tl.

1.500.000 tl kredi kullansam aylık ödemesi 15.000 tl civarında olacak. Arabanın kredisini kapatıp evi de kiraya versem yine aynı taksidi ödeyeceğim. Ama para havaya gitmemiş olacak. Zaten 5 seneye ödeme miktarı bedavaya gelir gerekirse borcu kapatır satarım daireden kalan para kâr olur.

Sizce böyle bişey mantıklı mı? Oturmak istediğim evi almak istesem ya da bu ayarda ev baksam 4-5M civarı parayı gözden çıkarmam şart. Bu şekilde hazır kiram uygunken böyle bişey yapmak istedim.

öncelikle müteahhit o kampanyayı doğru anlamış mı ondan emin ol. bir sürü prosedürü var. çat diye bankaya gidip de çekemiyorsun. önce müteahhit projesini bankaya götürüp başvuru yapıyor sonra banka onu bakanlığıa onaya gönderiyor. onaylanırsa müteahhit satış tutarının %5i kadar vergisini ödüyor (burası önemli) tüm bunlar olursa sen başvuru yapıyorsun ve onaylanırsa anca alabiliyorsun.

eğer böyleyse mantıklı çünkü bu şartları sağlayan müteahhit ve ev bulmak bile mucize.
  • mr.goodcat  (21.01.23 12:47:55 ~ 12:48:23)
müteahhit şartları biliyor zaten %5 ödemeyi kabul ediyor. Anlaşmayı da ziraat katılım ile imzalamış. Benim asıl problemim bu faiz oranına göre göz göre göre yediğim zammı 2.el konut ya da başka yapılacak bir kampanyada azaltabilir miyim? Yani 3 ay sonra yeni bir kampnaya gelse bu kadar ya da bu şartlardan daha avantajlı olur mu benim için bunu merak ediyorum.

  • al basmadan donu var  (21.01.23 12:56:00 ~ 12:57:23)
bahse konu ev nerede ? müteahhitler 2,5 milyonluk eve 500bin kredi kullandırmak istiyor. 2,25 milyonluk eve 2 milyon kredi kullanabilirsem alırdım şu an.

  • Piyano piyano bacaksız  (21.01.23 13:07:28 ~ 13:08:16)
müteahhit biliyorsa o zaman alınabilir ancak benim bildiğim evi kiraya veremiyorsunuz kendiniz oturmanız lazım. detayını araştırın yine. kampanya zaten yatırımlık alanları değil kendi oturacağı evi alanlara yönelik.

  • mr.goodcat  (21.01.23 13:14:22)
@mr.goodcat yazmış. Banka onayı gerekiyor öncelikle. Bir de "Evin kira getirisi" konusunu geç bence. Hem 5000 TL 2.250.000 TL'lik ev için düşük hem de kiracı ile uğraşmaya değmez. Burada bile her gün kiracılara mide bulandırıcı şekilde hukuk esneten tavsiyeler veriliyorken aklı olan ev sahibi ikiden fazla evi yoksa kiracı ile uğraşmaz şu aralar. 1-2 sene girmem kiracı işine senin yerinde olsam. Gireceksem de tahliye taahhütnamesi alırım.

Bu derdi tasayı geçtiysek, kiracı derdi bana koymaz diyorsan 2.250.000 TL'lik eve 2.000.000 kredi kullanabiliyorsan evin yeri de uygunsa al geç bence de.
  • nawar  (21.01.23 13:17:35)
bahse konu olan ev manisada.

Yeni evim projesinde kiraya verilmeme gibi bir şart söz konusu değil.

www.timeturk.com

Bende kiracı olduğum için ödediğim kiranın havaya gitmesi koyuyor. son 1 yılda kiramı 2 kattan fazla artırdım. 5 senedir aynı evde oturuyorum, bu evden çıksam kirası 2 kat daha artacak diye mecbur kabul ettim. Zaten evim olsa ev alayımda kiraya vereyim gibi bişeyle uğraşmam. Sadece kredi olduğu için bana cazip geldi. Enflasyon çok yüksek olduğu için benim olmayan parayla mal sahibi olacağım.
  • al basmadan donu var  (21.01.23 13:40:56)
5000 lira kira getirisi olan ev için 2.25 milyon tl vermek müthiş yüksek bir rakam. kendini 400 aydan fazla sürede amorti edecek. bana kalırsa oturacağım ev için daha mantıklı bu yatırım. keza kendin 5 milyonluk evde 4 bine oturuyorsan bu sürdürülebilir değil ve bir noktada kesinlikle sıkıntı yaşayacaksın. şu an ev sahibin cebinden senin kiranı finanse ediyor gibi düşün

ben olsam standartlarımı düşürüp bu alacağım evde oturma yoluna giderim. o zaman alınır.
  • roket adam  (21.01.23 14:50:47)
Roket adam +1.

  • Mcfly  (21.01.23 15:30:54)
Hocam ev fiyatı/kira oranı çok yüksek olsa da müteahhit o krediyi kullandırıyorsa alınabilir, ilk defa sizden duydum evin neredeyse %90’ı kadar kredi kullandıran müteahhit. Kiracı muhabbeti falan sizi sıkmayacaksa yatırım için ideal

  • giovanne  (21.01.23 16:29:42)