istanbul'da yaşamak için ideal gelir ne olmalıdır sizce?

hiç borcu olmayan ailesinden de istediği zaman nakit destek alabilen ve ev arkadaşıyla yaşayıp kira ödeyen biri için ideal maaş nedir sizce? ortalama bir sosyalliğe göre düşünebilirsiniz. haftada birkaç gece etkinlik, publarda takılmak, sinema-tiyatro-konser gitmek vs. (bu tip etkinlikler ne kadar sosyal olunursa olunsun haftada 3-4 günden sonra aşırı bayıyor ondan dolayı eşiği öyle belirledim) gibi. yani özetle ortalama bir hayat düşünerek cevap verebilirsiniz. orada burada 50k kazanıyorum. bitik durumdayım diyenleri görüyorum da sizin görüşünüzü merak ettim.

bence 50 bin tek kişi için gayet yeter. ona bakarsan geçinmenin agzı gözü yok. her gün nusrete gidersen o da yetmez.

  • sizofren06  (19.01.23 11:52:07)
çok yaşlı değilseniz 50k türkiyeye göre gayet iyi hocam meslek ney merak ettim.

Ben bu arada biraz daha aşağıya çekicem min. 35k ya rahat yaşarım istanbulda tek başıma.

Edit: Pardon son cümlenin ortasına nokta koyduğunuz için ben bi an serbest meslek erbabısınız da orada burada 50k kazanıyorsunuz diye anlamışım :D
  • ananiyimioguz  (19.01.23 11:57:20 ~ 15:08:21)
@ananiyimioguz ben 50k kazanmıyorum, onu gördüğüm bir örnekten dolayı yazdım. ideal olan gelir ne olmalı demek istemiştim aslında.

  • stationary traveller  (19.01.23 12:04:47)
konu istanbulun (ve dolaylı olarak tr'nin) stabil olmayışı. sadece finansal anlamda değil sosyal anlamda da böyle. bunların parayla satın alınmayışı veya giderek daha zor ulaşılabilir olması değeri yükseltiyor.
sürekli gittiğiniz ve sevdiğiniz hoş bir yerde gelecek hafta tadınızı kaçıracak bir hizmet, maganda bir kitle, sataşma taciz vs olmayacağını bilmiyoruz artık. daha doğrusu olsa şaşıramıyoruz. bu tür bir garantiyi satın almak artık daha zor, bundan bahsediyorum. aynı şeyi ulaşım, gıda-beslenme güvenliği, barınma vs için de düşünebiliriz.

bir de gelir düzeyi arttıkça harcama niteliğiniz de değişiyor. tatilde öğrenciyken kaldığım hostellerde kalmak yerine daha güzel otellerde kalmak, belediyenin yüzme cafesinde kahve içmek yerine daha fazla paraya mal olan bir yerde kahve içmek isteyebiliyor insanlar veya işleri, sınıfsal dönüşümleri bunu gerektirebiliyor. hayat ve gelir dengesi lineer değil yani.

güncel koşullarda yani bugün 40k okey demeye; vasat demeye yeterli bence. yıl sonunda bu 50k da olabilir.
  • jimjim  (19.01.23 12:11:38)
o ideal geliri kazanmak için harcanan mesai süresi ve mental sağlık daha önemli
çok kazanıp lux araba-ev almak başka
çok kazanıp kafa rahat bir şekilde eğlenebilemk, gezmek, orta karar bir ev ve araba başka

bence aileden zengin olmalı en azından kira derdi olmamalı
  • bir soru sorcam  (19.01.23 12:41:02)
ist'da iyi sayılabileccek lokasyonda güzel ev 20k
normal ev harcaması 10k
dışarıda yemek&aktivite haftada 3 desek 2ktl'den 6k*4 = 24k-25k
araç yakıt falan 5k
diğer giderler 5k

toplamda 65k civarı o da 3500euro civarı yapıyor.

işte evi 10'a bağlasan
ev harcaması 5 olsa
dışarı aktivitesi de 5 olsa
araç yok
diğer giderlerde 2-3 olsa

22k-23k da min olur.
  • duyurukullanıcısı  (19.01.23 12:48:29)
Ev senin ise 50k geçinmek için yeterli. Lükslerin pek olmaz ama tabii.

  • nawar  (19.01.23 13:12:22)
Çalıştığım yerdeki işçilerin çoğu asgari ücretin azıcık üzerine çalışıyor, çocukları var, çoğu kira ödüyor (istanbul).

  • harmanyeri  (19.01.23 13:25:38 ~ 13:27:22)
İstanbul'da kira ve ulaşım hariç 15 bin TL bence asgari düzeyde sosyalleşip hayatı idame ettirmeye yeter.

Kira ve ulaşım kişiye ve konuma göre biraz fazla değişken olabiliyor.
  • yercekimini kendine ceken adam  (19.01.23 15:22:47)
minimum 25 bine istanbul’da fena olmayan bir hayat yaşanabilir. dışarı falan da çıkarsın gezersin de
50 kazanıp öldük diyenlerin yarısı laf arasında 50 kazandığını söylemek için yazıyor
kalan yarısı da para yönetmeyi bilmiyordur
  • roket adam  (20.01.23 00:38:33)