Kaç k tl net kazanıyorsanız istanbulda yaşabilirsiniz?

Kira ve sadece siz, kendi evinize çıkacaksınız.

Kira maaşın %20’sinden düşükse, tek sorumluluk kendinizse yaşanır bence. Ben yaşıyorum yani.

  • ruhen hastayim ben  (17.01.23 11:39:29)
inanılmaz bir aralık var burada. asgari diyorsan, sahibinden'e girip en düşükten sıralarsın. üstüne asgari harcamalarını eklersin. budur. ne çıkar, 5-6 bin herhalde. emekliler geçiniyorlar bir şekilde. insani bir şekilde asgari ne lazım derseniz 3 asgari ücret derim.

  • gabe h coud  (17.01.23 11:43:31)
istanbul da mevcut kiralık evi düzeni olanla karşılaştırmaman gerek. onlar asgari ücretle bile yaşar. hala 2000 e kirada oturan var.

ama yeni bir hayata başlayacaksan 8 bin kira olacağını düşünürsek. en az 24 bin lira lazım.
  • buenosdias  (17.01.23 11:52:54)
Anadolu yakası için 20k alt sınır, avrupa yakası için bunun iki katı. Daha düşükle de yaşanır ama nereden kısacağını şaşırırsın, hayat kaliten düşük olur. Anadolu yakasında eli yüzü düzgün ev kiraları 5-6k civarından başlıyor.

  • kimlanbu  (17.01.23 11:53:06)
genel olarak kira giderin maaşının 3 te 1 ini geçmemeli.
cevap nasıl bir hayat, nasıl bir yaşam alanı tercih ettiğine bağlı değişir.
ben kişisel olarak sahil şeridi dışında yaşamak istemem ve özellikle anadolu yakasında yaşamak isterim. bunları sağlayan evlerin kiraları en az 15bin den başlıyor.

sen dersin şehirden uzak olsun farketmez, gider sultanbeyli, kurtköy, tuzla taraflarında 1500-2000 liraya gecekondu bulursun.

ama eğer istanbulda yaşayacaksan asıl önceliğin işe yakın bir ev veya evine yakın bir iş bulmak olmalı.
  • astronom bey  (17.01.23 12:10:08)
Anadolu Yakası için en az 20 bin net.

  • dissendium  (17.01.23 13:52:04)
avrupa yakası ve anadolu yakası arasında 2 kat fark olduğunu düşünenleri göstermişsin. Kira olayı çok değişken yaşamak da öyle.

Ortalama bir hayat için 30 k yeterli olacaktır. (10 k kira olarak düşünüyorum).

Biraz ortalama altı yaşamak için de 20k - 25k yeterli olacaktır.
  • bapyemir  (17.01.23 14:05:44)
20 bin altı zor. Daha yeni bir arkadaşım Koşuyolu'nda 30+ yıllık bir binada 2+1 için 9 bine anlaştı. Ha görece pahalı bir lokasyon evet ama çok da bir anlamı yok gibi artık bu çalkantıda. Resesyona adım adım yaklaşıyoruz.

  • lüzumsuz adam  (17.01.23 14:38:39)
Ev araba alma isteği varsa 55 bin TL en az. 20 bin TL artık hayatta kalmak için gerekli olan miktar. Stabil bir rakam olarak 3000 dolar da denilebilir.

  • seaman  (17.01.23 15:32:34 ~ 15:36:52)