tavugu tezgahta cozdurmek

simdi buzluktan gec cikardigim tavuk dolapta tam cozulmemisse tezgaha koyup biraz beklemenin zarari nedir? bakteri falan uruyor tamam da, ben hatirliyorum annemin bazen boyle yaptigini ve hic zehirlenmedik de.

internette kesinlikle yapmayin deniyor ama pratik gerceklik farkli midir? yani internette safety kosullari biraz abartiliyor gibi geliyor bana. dunden kalan pizza yenmez, disarida 2 saat beklemis et yenmez falan yaziyor ama gercekte yiyince bir sey olmuyor bunlari.

tecrube bilgisi dahilinde ben yedim zehirlendim, zehirlenmedim diyen var midir?

hep öyle çözdürürüm. niye sıkıntı olsun ki?

sonuçta sıcaklığı kademeyi olarak artıyor, buzdolabında da öyle.
  • jelly bear  (15.01.23 22:51:03)
Teoride yapmamak lazım çünkü gerçekten de bakteri miktarı daha fazla oluyor ama pratikte ben hiç ölmedim.

Bi ekleme yapayım bu dediğim kış mevsimi için geçerli tabii yaz aylarında böyle bi şey yapılmaz.
  • Kaleci Saçlı Forvet  (15.01.23 22:51:42 ~ 23:36:17)
Vakit varsa dolapta,
Vakit yoksa tezgahta
Yıllardır ölmedim.
  • Mirket  (15.01.23 22:58:49)
yazın tezgahta çözdürülmüş tavuk yüzünden besin zehirlenmesi yaşayıp acile gitmişliğim ve serum filan yemişliğim var. ancak kışın bişi olmaz herhalde.

  • kim bilir  (15.01.23 23:10:18)
Belki süresine göredir. Ben mesela direkt tezgaha koymam. Tavuğun içinde bulunduğu köpüklü ambalajından çıkarmam. Yoksa da temiz bir tabak çıkartırım onun için.

  • d max  (15.01.23 23:33:29)
Benim bildiğim oda sıcaklığındaysa tezgahta bekletmeyi önermiyorlar mesela etleri tezgahta o şekilde dinlendirince daha lezzetli oluyor ama tavuk için asla öyle bir bekleme süresi yok.

Edit: buzdolabında çözdürdüğüm tavuğu dışarıda bekletmeden pişiriyorum.
  • ruhen hastayim ben  (15.01.23 23:59:16 ~ 23:59:41)
et dışarıda 2 gün beklemişse bile yenir

ya hu niye tavuğu buzluktan +4 dereceye koyuyorsun, tam bakteri üremesine ortam ve süre tanıyorsun
çıkart direkt sıcak suya bas kabaca erit
sonra da tavaya

hilesiz çiğ tavuk bozulduğu anda ekşir, leş gibi kokmaya başlar, burnuna güvenebilirsin
  • comp  (16.01.23 00:42:14 ~ 01:05:34)