İstatistik // hangi test istatistiğini kullanmalı?

Merhaba,

Elimde bir veri seti var yalnız yemek yiyen kadınların aldıkları kalori ortalaması (FA) aynı cinsiyet grubuyla yemek yiyen kadınların aldıkları kalori ortalamasından daha fazladır. %95 güvenilirlikle iddiayı test ediniz.

veri seti için link : docs.google.com

n= 40

H0 : Mu (FA) = Mu (FS)

Ha : Mu(FA) != Mu(FS)

FA'nın ortalaması : 802,67

FA + FS'nin ortalaması ise 841,78

FA'nın standart sapması(veri setinden hesapladım) = 217,93

significance level = alfa = 0.05

test istatistiği için

ztest = (802,67 - 841,78) / 217,93 / kök 40 = 1,133

critical value = 1,96

Ho: can not reject doğru mudur?

yoksa T mi kullanmalıyım?

  • bapyemir  (15.01.23 20:13:03)
detayli bakmadim dogru gibi duruyor. veri seti kucukse t kullanabilirsin. buradaki ornek de 40 ile tam cutoff civarinda. ama sanki t kullanmak daha dogru cunku tum populasyonun standart sapmasini bilmiyorsun. pratikte t yapardim ben olsam.

genelde z testler veri seti buyudukce dogruya yakinsar.
  • antikadimag  (15.01.23 20:54:01 ~ 21:13:40)
Popülasyon standart sapmasını bilmiyorsanız z testi yapmamanız daha doğru olur. Veri seti popülasyondan alınmış bir örneklem olduğu için popülasyon standart sapmasını bilmiyoruz.

Welch's t-test yapılacak çünkü karşılaştırılan grupların varyansları eşit değil. Varyansları eşit olsaydı Student's t-test yapılabilirdi. Q-Q plotla bakılınca normalden ciddi bir sapma yok o yüzden Mann–Whitney U testine gerek yok ama normalden sapma olsaydı bile n > 30 olduğu için t-testi yapılabilirdi çünkü merkezi limit teoremi sample ortalamasının popülasyon ortalamasına yakın olma olasılığını artırıyor.

FA ve FS karşılaştırıldığında:
t = 1.9643
df = 76.702
p-value = 0.05312
alternative hypothesis: true difference in means is not equal to 0
95 percent confidence interval:
sample estimates:
mean of x (FA) mean of y (FS)

p > 0.05 olduğundan sıfır hipotezini reddedemiyoruz.
  • aloha snackbar  (16.01.23 10:38:10 ~ 10:45:36)