Kitaplardaki sarı lekeler.

Nadir kitaptan birkaç kitap aldım da küçük esnafımız malum şakalarına beni de alet etmiş.
Nette baktım pek bir şey göremedim.
Bu lekeler nemden oluyor sanırım. Çıkarmanın bir yolu var mı?
Dahası ve en önemlisi raftaki diğer kitaplara bulaşır mı?
Kitaplığa koymaya çekiniyorum.

Leke örneği: www.hizliresim.com

Çıkmaz.
Bulaşmaz.

Çok özel kitaplarsa ve yolun bir şifahaneye düşerse çıkarma konusunda yeni bir yöntem geliştirdilerse bilgi rica edersin.
  • Mirket  (14.01.23 19:33:03)
kitap biti diye bir şey varmış, tüm kitaplara bulaşabilen bir şeymiş. çok eski kitaplarım var, nadirkitap'tan da satın alıyorum henüz başıma bir şey gelmedi ama endişelendiriyor beni de. kitapların zamanla sararması çok normal ayrıca.

  • deartheodosia  (14.01.23 19:42:18)
Rutubet lekesi, artık çıkmaz ama eski kitaplara hava katıyor

  • apocalipy  (14.01.23 20:43:24)
Valla bu hali bana çok güzel gelir. Kaldı ki yıpranma, eskime ve kirlenme eşyanın tabiiatında var.
Soruya cevap, bence bulaşmaz.

  • Amaranta ursula  (14.01.23 20:48:50)
hammadde, ağaçtan yapılan selüloz.
su, nem, sulardaki klor bu tür etkiler bırakabiliyor.
bazı kimyasal formüller var ama kağıdı mahvedebilirsin. gerek yok. Kintsugi gibi düşün.
  • ankarakecisi  (14.01.23 20:49:35)