mutlu eden şeyler ve yeterlilikleri

Merhaba,

1) Sizi ne mutlu ediyor? sevmek, sevilmek, kariyer, boşa zaman geçirmek, "like" almak... Ne ile mutlu oluyorsunuz?
2) Yaşamanız için bu yeterli mi? Yani sevildiğiniz sürece yaşamaya okay misiniz? Ya da "like" aldığınız sürece.
3) Hayatı mutlu olduğunuz zamanlar için mi yaşıyorsunuz? ve tekrar ikinci soruya dönersek yaşamak gibi bir yükü taşımak için bunu yeterli görüyor musunuz?

teşekkürler

1- kendimi gerceklestirmek (kariyer planlari, hobilerim vs)
2- evet
3- hayati kendimi gerceklestirmek icin yasiyorum. madem dunyaya geldik hem kendimi gerceklestirebilmeli, hem de sevdigim seylerle vakit harcamaliyim
  • nibba  (08.01.23 18:45:27)
1- Beni hep mutlu eden bisey yok. Yeri geliyor en ufak sacma sey bile mutlu edebiliyorken, yeri geliyor en cok istedigim seyi elde etmek bile mutlu etmeyebiliyor. Dolayisiyla benim bu soruya degismeyen bir cevabim yok.
2- Direkt 'bu' diye tanimlayacagim bisey olmadigi icin sanirim bu soruyu direkt es gecebilirim.
3a- Hayati yasiyor oldugum icin yasiyorum.
3b- Bu soruyu ikinci soruda belirttigim sebep yuzunden tekrar es geciyorum.
  • j r r tolkien hayrani  (08.01.23 18:54:01)
1- ben sevmek sevilmeye okeyim. Sosyal medyayla hiç işim olmadı. Bı de yeterince param olup gezince değme keyfime :')

2- evet yeterli. Aslında herkes için yeterli gibi ama derin konu xd

3- hayat bir yük gibi değil, yavaş yavaş aksamina yaklaşan çok güzel bir gün gibi.. her aninin tadını çıkarmaya calisiyorum güneş batmadan
  • abuzer  (08.01.23 19:01:54)
1. İstediğim şeyleri yapmak mutlu ediyor. Sevilmek güzel ama sevilmek için bir şey yapmam. Mümkün olduğunca kendim gibi davranmaya çalışırım. Sevmeyen sevmesin.

2. Yeterli değil tabii ki. Başkalarına göre hayat mı şekillendirilir... Tam tersi sevilme, beğenilme kaygısıyla yaşanmış bir hayatın boşa yaşanan bir hayat olduğunu düşünüyorum.
  • dissendium  (08.01.23 19:10:52)
1) sevmek, sevilmek, sanat sepet, istedigim isi yapmak, kendime booolca zaman ayirmak ve bana zor gibi gorunen seyleri basarmak, yeni seyler ogrenmek mutlu/tatmin ediyor. su ara tek zevk aldigim sey ennnn sevdigim kisiyle dumduz zaman gecirmek. gelecekle ilgili plan olunca hayat daha akici oluyor. ornegin tatil plani yapmak.

2) sevilmek hayatta kalmama yetmez ama 0 sevilirsem yasamakta epeyi zorlanirim. 0 sevilmek de batirmaz hayvanlarla da duygusal bag kurdugum icin o iliski de kurtarir. veya yalnizlikla basetmek de haz verir

3) hayati niye yasiyorum? bi firsat, imkan gibi goruyorum. iyi yonlerinin gideri var, refleks bi hayatta kalma icgudusu var. tecrubeler iyi hissettiriyor eger iyi yonunu gorebilirsek
  • ala09  (08.01.23 19:43:55)
Özet geçiyorum.

Abuzer in 3. Maddesi mükemmel:)

Mutluluk fazla abartilan bir şey. Sürekli mutlu olmak zorunda hissediyor insanlar kendilerini.
Bununla ilgili okuduğum bir yazı vardı, bireyselleşme, mutluluk yanılgısı, yanlizlasma ve peşine mutluluk peşinde koşarak gereğinden fazla yük üzerine alıp altında ezilme sarmalı hakkında.

Çan eğrisi gibi, büyük acıları hesap dışında bırakırsak genel olarak hayat güzel ve bütün olarak ele alınmali. Abuzer 3. Madde için yine <3
  • kisa  (08.01.23 20:09:06)
kendi halimde vakit geçirmek beni mutlu ediyor. hayatı mutluluğa göre yaşamıyorum ama mutluluk anlardan ibaret. sevilmek like almak vs umrumda değil açıkcası, toplumun genel beğeni ve normlarının dışındayım ve bundan dolayı bir sorunum yok çünkü ne hissediyorsam ona göre yaşamaya çalışıyorum. hayata çok anlam yüklememeye çalışıyorum yoksa varoluşsal sancı deryasında boğuluyorum.

  • tuborg yesili  (08.01.23 22:16:18)