buna ne deniyor

bir çeşit ad hominem. karşıdaki görüşe cevap veremeyip onu yaftalamak. mesela siyasetçiler yapar. en ufak bir muhalif görüşte bu kişiyi "düşman, dış mihrak, şucu, bucu" diye yaftalarlar. böyle olunca da artık konuşan bir "düşman" olduğu için söylediğinin bir önemi yoktur. çünkü düşman yalan söylüyordur. bunu karşılayan bir kavram var mı? vardır bence.

bir de şöyle bir şey vardı. tam hatırlamıyorum. "x'i öldürmeden önce bir böceğe dönüştürmek" mesela birisine zarar vermek istiyorsunuz ancak önce onu kafanızda düşmanlaştırıyorsunuz, böcek haline getiriyorsunuz ve ondan sonra zarar veriyorsunuz. o noktada zarar verdiğiniz bir böcek olduğu için daha az vicdan azabı çekiyorsunuz ve karşıdakini saf dışı bırakmaya çalışıyorsunuz. muhalif birine durduk yere "fetöcü" demek, doktor ve öğretmenlerin en ufak eleştiriyi "doktor, öğretmen düşmanı" olarak yaftalaması benzer durumlar. bu böceğe dönüştürmekle ilgili anekdotu bilen var mı?

Ötekilestirmek ve itibarsızlaştırmak mı?

  • Mirket  (07.01.23 20:08:23)
bir çeşit itibarsızlaştırmak aslında. karşıdakini itibarsızlaştırarak söyledikleri doğru da olsa yanlışmış gibi göstermiş oluyor. çünkü o noktadan sonra konuşan daha itibarsız biri. ama sanki direkt karşılayan bir kavram vardı. belki olmayabilir de tabii.

  • hknty  (07.01.23 20:11:11)
guilt by association olması lazım bu ad hominem türünün sanki.

tam bu mudur aradığınız bilmiyorum da son cümlelerinizde verdiğiniz örnekler oturuyor gibi.
  • nimberjack  (07.01.23 21:18:47 ~ 21:21:04)
yaftalamayı anlatmışsınız ama kafa açsın diye yazıyorum (bkz: red herring)

  • sparkle kiddle  (07.01.23 21:50:00)