Konut kredisi maaşınızın kaçta kaçı

önce aşağıdaki gibi sormuştum ama şu şekilde revize etsem daha mantıklı galiba. sizin şu an ödediğiniz konut krediniz maaşınızın kaçta kaçı ve diğer harcamalarınız neler?

Kira ödemiyprsunuz, araç kredisi ödüyorsunuz, diğer giderlerde de eişinizle ortaksınız.

Bu şartlat altında maaşınızın kaçta kaçı olsa mantıklı olur kredi ödemesi. Bir de evi kiraya da vereceksiniz onu da düşünün.

"%50'si olursa mantıklı olur." derdim ama diyemem.
100 bin lira maaş alanla 10 bin lira maaş alan bir değil ki.

Araç kredinizin ne kadar yüksek olduğunu da bilmiyoruz, diğer giderlerinizi de bilmiyoruz. Kimi insan ayda 5 bin lira ile yaşayabilir, kimisine 50 bin lira yetmez. Hiçbir şey bilmiyoruz aslında.
O yüzden %50.
  • michael_knight  (03.01.23 21:54:40)
yurtdisinda %30u gecirtmezler kolay kolay.
benim %17 civari.
%50 olsa arabayi satar otobuse binerim, asiri yuksek.
  • cooperr  (03.01.23 22:29:28 ~ 22:30:01)
iki kişi çalışıyorsa kredi maaşın tamamı olabilir

  • hoot  (03.01.23 22:54:53)
Şu anda yüzde beşi. iki yıl önce kredi çekmiştim. ideali kiramdan fazla olmaması.

  • roket adam  (03.01.23 23:25:58)
%33.

  • hot potato  (03.01.23 23:31:47 ~ 23:31:53)
iki yıl önce eşimin maaşını tamamen gömmüştük, memur kendisi, şu an tam bilmiyorum ama onun maaşının 3-4'te biri gibi.

Ben de şu an aynı şekilde maaşımın 1/3'ü ile araç kredisi ödüyorum.

Biz bu şekilde çarkımızı döndürüyoruz ancak daha fazlasını tavsiye etmem günümüz koşullarında.
  • va  (03.01.23 23:53:48)
7 senedir çalışıyorum. Bir sey alacagim zaman yaptigim tek hesap eve giren paranın 50%’si kredide olabilir. Gecen sene ev aldık. Biraz fazla zam alinca hesap yaptik. Bir kredi daha çekip arabayı değiştirdik 4 ay once. İkimizde beyaz yakaliyiz. Suan guncel zamsiz halimizle 38% oraninda kredi oduyoruz. Zam gelince muhtemelen 29% a düşecek ancak yeni krediye girmeyiz muhtemelen hem ulke sartlari hem de yurtdisi tatili yapmak istiyoruz. Baya yazdım he günlük gibi.

  • zor azizim zor  (04.01.23 07:17:47)
2020'de krediyi aldığımda eve giren paranın %32'siydi. 2022 sonu itibariyle bu oran %16.

  • pispinti  (04.01.23 08:32:21)
Konut kredimiz hane gelirinin %26'sına denk geliyor.

Maaşın kaçta kaçına denk gelmesi gerekir sorusu kişilerin gelirine de bağlı. 20K kazanan bir haneyle 100K için aynı oran verilemez. Kredi bedeli maaşın + ev kira bedelinin %50'sini geçmezse iyi olur diyeyim.
  • Lethe  (04.01.23 09:42:05)
2 sene önce ev aldık o zaman konut kredisi borcumuz eve giren maaşın %50 siydi.
İlk 6 ay çok zor geçti ucu ucuna yaşadık resmen. Bir de bu kredi haricinde 12 aylık bir ihtiyaç kredisi o da maaşın %20 si falandır. ek olarak sağa sola az biraz borç aldık oda %5 diyelim. Yani ilk 6 ay maaşın %75 i borca gitti.

Geçtiğimiz 2 yılda enflasyon sebebiyle bizim borç çok hızlı eridi, maaaşlarımız da iyi arttı. Burda iyiki enflasyon oldu para değer kaybetti demiyorum tabiki. Ama realite olarak benim borcum erimiş oldu.

Şu anda konut kredi borcu eve giren maaşın %10 u gibi bişey. Enflasyon harici ben de iş değiştirdim maaşım zıpladı vs. Araba için ihtiyaç kredisi çektim bir de onu ödüyorum şimdi o da şu an için %30 falandır.

Neyse demem o ki biraz kendini sıkıp zorlamadan bu işler olmuyor. Belli bir müddet sıkıntı çekiyorsun bu tarz konularda. Tabiki bu herkesin gelirine ve harcama şekline göre değişen durumlar.

Ama hesabını kitabını iyi yap. Herkes bir değil harcama alışlanlıkları farklı, iş durumları farklı.

son olarak ytd
  • nuevo  (04.01.23 11:15:09)
evi 2020 de aldık hane gelirinin % 50 siydi. şuan % 20 nden aza denk geliyor.

  • entropik  (04.01.23 11:35:10)