Eczacılar eskisi kadar kazanmıyor mu?

Eskiden ilk 15 binde olan sıralamalar 60 bine kadar düşmüş. Eczacılar eskiden çok iyi kazanıyordu.

Şu anki durum nedir?

sıralamayla çok alakası yoktur bence. yeni açılan bölümler, artan kontenjanlar daha çok etkilidir sıranın gerilemesinde

  • paintov  (31.12.22 11:29:01)
Siralama olayini bilmiyorum ama eskisi kadar kazanmiyorlar. Artan kontenjanlarin da pek ilgisi olacagini sanmiyorum cunku her bolgenin eczane sayisi icin bir limit var, yeni eczacilar isteselere de eczane sayisini artiracak sekilde bolgede ek bir eczane acamiyorlar. Ancak eski bir eczane kapanirsa yerine yeni bir eczane acabiliyorlar ya da mevcut bir eczaneyi devraliyorlar, neticede eczane sayisi sabit kaliyor.

Eczaci degilim ama bildigim kadariyla kazanclari asagidaki sebelerle dususte;

1) Eskisi kadar ilac satamiyorlar, cunku pek cok ilac devletin kuru dusukten sabitlemesi sebebiyle (1 euro = 10,75 TL) artik piyasada bulunmuyor. Yani satis hacimleri dustu

2) Ilac fiyatlari dustu (TL olarak yukselmis gibi olsa da reelde dustu)

3) Kar marjlari dustu, ilaclarda vergi matrahi sistemi gibi bir sistem var, ilacin fiyati arttikca eczanenin kar marji yuksek fiyat dilimine giren ilac sebebiyle dusuyor. Bu dilimler guncellenmedigi icin neredeyse her ilac artik yuksek fiyat diliminde, dolayisiyla adet ve fiyata ek olarak kar marji da dustu
  • sertac akin  (31.12.22 11:53:00)
yav ekşide sosyal medyada ölüyoruz bitiyoruz diyorlar. gerçek hayatta tanıdığım eczacıların hepsi zengin.

  • Erestor  (31.12.22 14:50:06)
Eskisi kadar kazanmiyorlar +1
Tanidik eski ve yeni eczacı var. Yenileri borç içinde, dükkan sahipleri ile kavga dövüşte. Eskileri zaten belli noktaya geldikleri için iyi.
Bu arada eski eczacının dükkanını falan da babasi acti, bütün paralari o verdi. Haliyle hayat güzel.
Yeni mezun ve baba parasi olmayan adamın hali baya zor.
  • logisticsmanager  (31.12.22 15:42:18)