İnsan vücudunu anlamak için

Ne okumak,izlemek gerekir? Anlamaktan kastım şu. Atıyorum bir gıda takviyesi bakıyorum. İçinde bakır var. Sonra onu araştırıyorum bakır vücutta ne işe yatıyor. Hangi organı, hangi sistemi ne derece,ne şekilde, nasıl etkiliyor vs. İşte genel olarak vücudumuzdaki dokular,hücreler,organlar,sistemler,salgılar,hormonlar,vitaminler,mineraller vs nasıl çalışır bunun sistematiğini anlamak istiyorum. Sınava hazırlanıp tıp okuyup hekim olmayacağım tabi ki o seviye bir uzmanlık değil istediğim. ama ne bileyim beynimin,kalbimin,böbreğimin,ciğerimin falan bi halini vaziyetini anlayayım istiyorum. Lise biyoloji bilgimin üstünden yeller esiyor tabi ama onun biraz daha fazlasını öğreneyim zaten
Ne okuyup izleyeyim? Anatomi ve fizyoloji ile ilgili mi kitaplar okumam lazım mesela?
Teşekkürler

  • zaman ilac degil insanlar unutkan  (28.12.22 01:33:45)
hücresel bazdan sistemsele çok kompleks bir konu. takviyeler, vucuttaki etkileri gibi konularda şu kitabı önerebilirim.

deniz şimşek
(bkz: birim)
  • orpheus  (28.12.22 18:01:22)
Paraya kıyıp şu kitabı alıp baştan sona okursan sahte doktor bile olabilirsin ve kimse sahte doktor olduğunu anlamaz: www.guneskitabevi.com

  • Kaleci Saçlı Forvet  (28.12.22 18:24:41)
@Kaleci Saçlı Forvet öyle bir niyetim yok :) kitap hakkaten pahalıymış

  • yazdonumu  (28.12.22 19:06:19)
Forvete katılıyorum. Fizyoloji veya biyokumya okumalı. Ama ilgilisi olmayınca terimler içinde boğulursunuz. Daha basit fizyo veya
klinik biyokimya kitapları da olabilir.

  • abbabaabbaababbabaababbaabbabaab  (28.12.22 19:51:05)