Ekşi Duyuru Hatıra Ormanı'nın Son Hali

Tam üç yıl önce duyuru ahalisinin katkılarıyla ağaçlandırılan hatıra ormanını bugün ziyaret ettim. (www.eksiduyuru.com)

Bölge gerçekten de orman müdürlüğü tarafından ağaçlandırılmış. (2000 kök var mıydı bilemem ama yeterince vardı) O maydanozdan hallice çam fidanlarının boyları yer yer bir metreyi bulmuş :)

Bir üzücü nokta, tabelayı sökmüşler. Kalıntısı falan da yoktu. Rüzgâr falan devirmemiş yani. (Başka noktaya da taşınmamış tabela) Ayrıca etrafı tel örgü ile çevrilmiş.

Güneş batmak üzereydi. Telefonumla amatörce çekebildiğim birkaç pozu duyuru ahalisiyle paylaşıyorum. Orada her şey yolunda. Ağaçlarımız büyüyorlar.

Albüm:
ibb.co

Orman Bakanlığının faaliyeti şöyle oluyormuş gibi geliyor bana.

Bu sadece tahmin.

Bakanlığın bir ağaçlandırma programı var ve bu program dahilinde faaliyet yürütülüyor.
O esnada siz bir Hatıra Ormanı istiyoruz diyorsunuz.
Şu kadar lira yatırın şu gün gelin diyorlar.
Para yatıyor.
Ekip gidiyor.
Normal ağaçlandırma faaliyeti esnasında tabela, fotoğraf, iki fidanın dikilişine yardım falan
Siz mutlu ve mesut bir şekilde ayrılıyorsunuz. Onlar programlarına devam ediyorlar.
Yatırdığınız para da genel bütçeye katkı.

Hani pasta yaparken, çocuğa gel beraber yapalım dersin, iki dakika hamuru mıncıklamasına müsaade edersin de mutlu olur ya.
Böyle midir acaba?

Bu arada Ekşi Duyuru Hatıra Ormanıyla ilgili çorbada benim de tuzum var. Fotoğrafları görünce mutlu oldum.
  • Mirket  (24.12.22 20:16:49)
Mükemmel. Zamanında destek olduğum ve ümitle desteklediğimdi. Büyü ağaç'cık! Böyle haber almak ne güzel. Fotoğraf emeğiniz için teşekkürler.

  • baldan kaymak  (24.12.22 21:09:49)
Merhaba, yazınızı sözlükte paylaşabilir miyim? Mesaj atanlar oluyor
Yarın tabela için ilgili kişilere mail atacağım, emin misiniz kaldırdıklarına çok izbe bir yerdeydi
Bu arada ağaçları görmek çok mutlu etti, var olun
  • kurcalamabozarsin  (26.12.22 23:12:47 ~ 23:27:40)
kampanya başlığında tel tokasini duzelten samuray'ın paylaştığı konuma gittim tam olarak. Çektiğim fotolardaki arkaplan, ağaçlar vs. İle 3 yıl önceki çekilen fotoları, tabela yerini vb. karşılaştırın. Aynı yer, eminim.

Duyuruyu ve yazdıklarımı ve foto linkini tabii ki paylaşabilirsiniz sözlûkte...
  • yadigar  (28.12.22 00:39:45)
Mutlu oldum :) Paylaştığınız için teşekkürler.

  • wish i could find a way to disappear  (28.12.22 23:58:57)
Bu orman organizasyonu benim için çok farklı bir hikayeye ve anıya dönüştü. Umarım çok güzel olur.

  • blackbuker  (01.01.23 23:34:38)
@yadigar
harikasın ya, 40 kere niyet edip gidememiştim, bir daha gidersen bana da söyle beraber gidelim

  • kurcalamabozarsin  (04.01.23 22:00:21)
Mayıs-ağustos arası haricinde (Allerji... Çok allerji...) duyuru ahalisinden dileyenlerle pikniğimsi (olmadı çay olur) bir ziyaret gerçekleştirebiliriz. Ben genelde betonlardan bunalıp kendimi tek başına yollara vuran bir bünyeyim. Araçla üç yahut arkayı üçlersek dört arkadaşı daha götürebilirim. (En az üç gün yağış almamış olması lazım, yolun sonları çok çamur)

Benim gibi şehirden bunalan ve ormanımızı görmek isteyen herhangi bir yahut birkaç duyurucu beni kolaylıkla gazlayıp kandırabilir. Dileyenle gider bakarız ara ara...
  • yadigar  (05.01.23 00:52:38)
valla harika olur, ne zaman derseniz gelirim bende

  • kurcalamabozarsin  (08.01.23 12:46:03)