fotoğrafçılardaki mantık hatası

Günaydınlardan bir demet duyuru ailesi,

Fotoğrafçılarda çektirdiğim vesikalık/Biometrik fotoğraflarımın dijital versiyonlarını mail adresime atmalarını istediğimde bana attıkları dosyanın boyutu komik düşüklükte oluyor. Telefonların kamerası dahi 20-50 MB fotoğraflar çekebilirken bu insanların profesyonel kameraları nasıl 447 kb, 1.3 MB gibi boyutlarda çekim yapabilir? Zaten kıllanıyordum ama geçen sefer ısrar edince daha büyük boyutta atabildiklerine şahit olmak bardağı taşıran son damla oldu :)

Nedir bu işin olayı? Kameranın en dandik modunu mu açıyorlar? Photoshop'a atıp boyutu mu küçültüyorlar? Kesinlikle aralarında saklı tuttukları bir ezoterik sır bu. Şimdiden teşekkürler sevgiler.

+ 4'lü vesikalık şartı vermeleri de 2042 yılına gelmişiz çok alakasız geliyor. Ekte paylaştığım gibi A4 kağıda basıp makasla kesip cüzdanıma koyuyorum artık sevdiğim insanların fotoğraflarını.

  • hsktr  (22.12.22 06:33:03)
mantık hatası değil, aksine son derece mantıklı.

adam kendi çektiği, kendi tasarladıı ürünün başka yerden baskısının alınmasını istemiyor ve bu en doğal hakkı.

ilk verdiğiniz para çekim + düzenleme + baskı ücreti. fotoğraflar bitip yenisini çıkartmak istediğinizde yine aynı dükkana gidip, sadece baskı parasını verip çıkarttırmanızı istiyor. kendi ürettiği ürünü alıp kendi yazıcınızda veya bir başkasının dükkanında çoğalttırmanızı istemiyor. baskı alınamayacak ama dijital ortamda kullanılabilecek düşük çözünürlüklü versiyonunu da mail adresinize yolluyor.

hata bunun neresinde?
  • kibritsuyu  (22.12.22 07:52:24)
kendisine mecbur bırakmak için yapıyor tabii ki. fotoğrafçı raw modunda çeker, editler ve basar. raw dosyası da en az 15-20 mb. en yüksek kalitede png'ye çevirse yine yeter ama düşük kalite jpeg yapıp atıyor ki sen başka yerde bastırma bunu.
mantık hatası yok ama etik değil bence. madem ilk çekimde çekim+düzenleme+baskı parası veriyorum, yaptığı çekimin ürünü hem dijital hem de fiziki olarak bana ait olmalı. çekimi yaptırmadan önce fotoğrafın raw halini verip vermeyeceği hususunda anlaşıp sonra çekim yaptırabilirsiniz.

  • mustafakesekci  (22.12.22 08:45:03)