İstanbul'da 1500 euro ile geçinmek

Ayda 1500 euro kazanan bekar birisi İstanbul'da kendine düzgün bir hayat kurabilir mi? "Düzgün"den kastım:

Yani bu para ayrı bir eve çıkmaya, evin giderlerini karşılamaya, haftada 1-2 dışarı çıkmaya, kıyafet vb gibi harcamalara, hatta mümkünse biraz birikim yapmaya yeter mi?

Ekşi'de 50 bin lira kazanıp "Geçinemiyorum" diyenleri görünce hepten kafam karışıyor açıkçası.

Şahsen mükemmel şekilde idare ederim o paraya.

  • uvcray  (18.12.22 00:14:15)
Geçinirsin ancak ev araba alamazsın. Bir de herkesin geçinme kavramı farklı. Gece konduda oturup pilavla beslenen de geçiniyor.

  • romario  (18.12.22 00:18:29)
Nerede hangi şartlarda oturmak istediğine bağlı, çünkü merkezde düzgün evler 15-20.000’den başlıyor. Maaşının yarısından çoğu kiraya gidecek demek oluyor bu. Gerisini sen düşün.

  • sta  (18.12.22 00:22:21)
Diğer bir opsiyon ise aile yanında kalmaya devam edip, kazandığım para ile full birikim yapmak ki böyle olursa çok çok daha rahat imkanlarım olur sanırım.

  • deveyidiken  (18.12.22 00:25:35)
Yetmez

  • gabe h coud  (18.12.22 00:26:01)
Bence 18 yaşından sonra aileyle kalınmamalı, insan o yaşlardan sonra aileden kopup kendi hayatını kurmalı. Gerekirse bir ev arkadaşı bulun ama o yaştan sonra aileyle kalmayın eğer çok zor durumda değilseniz ki belli ki değilsiniz.

  • sta  (18.12.22 00:27:12)
1500 euro açlık sınırı, gecekonduda yaşarsınız. seneye belki ev sahininiz zam yapar orada da yaşayamazsınız, köyünüzde kalınız.

  • goodz  (18.12.22 00:33:22)
doğru düzgün bir semtte zor. ev arkadaşıyla falan belki dediklerini yapman mümkün olabilir.

  • zgrydn  (18.12.22 00:35:49)
açlık sınırı 30 bin lira mı olmuş ya? :)

15 bin liraya güzel bir semtte kiraya çıksan, kalan 15 bin lira ile de geçinebilirsin sanırım troll değilsen.

insanlarla dalga geçmeyin artık. millet iki kuruş parayla nasıl geçinicem diye düşünüyor.
  • hlot  (18.12.22 00:45:03 ~ 00:47:03)
@ hlot

Hayır troll değilim, ciddi sormuştum. Çoğu insan asgarinin biraz üstü kazanıp geçinmeye çalışıyor, bu doğru ama diğer yanda da duyurunun sonunda belirttiğim bir kitle var.
  • deveyidiken  (18.12.22 00:50:03)
Sıfırdan hayat kurulacaksa zor. Güncel kiralar, taşınma masrafları düşünülürse eğer. Halihazırda kurulu düzen varsa geçinilir gayet.

  • ruhen hastayim ben  (18.12.22 00:53:36)
şimdi baktım, merkezi bir yerde oturuyorum, alt-üst sokaklarımda 10-15 bin liraya 1+1 ve 2+1'ler var (tekrar yazıyorum: merkezi ve güzel semtlerden birindeyim ama tabii ki etiler'den, caddebostan'dan bahsetmiyorum, oralar üst sınıf).

seçim sizin. sonuçta birikim yapmak istiyorsanız bir yerden kısacaksınız. iyi semtte oturmak istiyorsanız en lüks dairede değil, içi yapılı ama biraz eski binada oturup nispeten az para vereceksiniz.

15 bin lirayı bile kiraya verseniz, 5 bin lirayı bile faturalara (abartarak yazıyorum tabii) verseniz geriye 10 bin lira kalıyor. ayda 100-200 dolar biriktirebilirsiniz sanıyorum ki bu senaryoda bir yerden de kısmadım diye düşünüyorum.

"50 bin lira ile geçinemiyorum" diyenler de ya troll'dür ya da "araba taksidini ödedikten sonra bana bir şey kalmıyor yea :(" diyenlerdir. o kadar da kalmasın bir zahmet.
  • hlot  (18.12.22 01:01:29 ~ 01:06:08)
30 bin tl ile gayet güzel yaşanılır geçinilir. Arkadaşlar inanılmaz abartmış. Kiraya 15 versen bile üstüne 15 kalıyor ki daha düşük kiralı yerler bulman mümkün. İlla kadıköy beşiktaş fetişin yoksa 1500 euro gayet iyi bir rakam.
Bu arada kimin faturaları 5 bin tl onu da merak ediyorum. Hangi malikanelerde yaşıyorsunuz acep.

Buradaki ekşi sözlük elitleri ile vakit kaybetme. İşyerine yakın semtlerden ev kiralarına sahibinden den bak. Yaşam masrafları zaten 3 aşağı 5 yukarı tahmin edilebilir. Hafta sonu dışarı çıkmak istersen de çıkış başına 1000 tl yaz. Yeri etiler falan seçmezsen bu hesabın 30 bini geçmesi imkansız.
  • roket adam  (18.12.22 01:01:50 ~ 01:11:04)
@roket adam: "Bu arada kimin faturaları 5 bin tl onu da merak ediyorum. Hangi malikanelerde yaşıyorsunuz acep."

mübalağalı yazdım tabii :) baktım millet 50 bin lira ile bile geçinemiyor, ben de bol bol yazayım da "bak bol bol atmama rağmen geriye yine de asgari ücretin 2 katı para kalıyor" diyim dedim.
  • hlot  (18.12.22 01:08:06 ~ 01:08:31)
hlot, pardon mübalağayı anlamamışım ben de sizinle aynı fikirdeyim :)

  • roket adam  (18.12.22 01:10:02)
Ona bakarsan Ekşi'de herkes 1.90 m boyunda. Geçinirsin ama İstanbul'da yaşamak biraz mantıksız. İstanbul çok kalabalık ve 10 yıl önceki İstanbul bile değil. Kadıköy'de 50 yıllık eve 15 bin lira kira vereceksen bunu sorgulaman gerekiyor.

50 bin lira konusu da şu. Maaş alan her insan geçinme sorunu yaşayabilir. Maaş arttıkça harcamalar artar. Ne bileyim, çocukları özel okula gönderirsin, tatile gidersin, yine paran yetmez. Onların geçinememe kriterleri bunlardır.
  • dissendium  (18.12.22 01:16:28)
istanbul'da sıfırdan düzen kurmak mantıklı değil. Vereceğin paraya değmiyor. Ekşi'yi hiçbir konuda dikkate alarak davranma. Şehrin en az %50 si asgari ücretli ve memurlardan oluşuyordur.

Başka şehirde kendine çok daha iyi bir hayat kurabilirsin o bütçeyle. İstanbul'a mahkum değilsen iklimi güzel bir ege ya da akdeniz şehrinde çok iyi yaşarsın
  • seaman  (18.12.22 01:24:36)
anahtar kisim "kıyafet vb gibi harcamalara". buyuk ihtimalle gecinemezsin cunku rahat alisveris yapma beklentisi var.

  • hot potato  (18.12.22 01:30:24)
geçinirsin.

  • fakat  (18.12.22 02:37:26)
10bine kiralik yer bulursun, aidat cart curt 3000 desek kaldi 17000, rahat rahat yasarsin. istanbulda kac kisi bu parayi kazaniyor allah askina, ben 1500 euro kazaniyordum gecen sene cok rahat geciniyordum mesela(kendi evim),kimsenin alamadigi kiyafetleri alip en luks yerlere gidiyorum, hatta her ay yurtdisina bile gidiyordum

  • monicapp  (18.12.22 02:38:57)
hesaplamalarım ve gözlemlerim doğu avrupadaki 1200 - 1500 euro aralığının istanbul'dan daha fazla alım gücü sağladığı yönünde. geçen sene bana aşağı yukarı senin dediğin miktarda para teklif ettiler ama dönmedim. ha 2023'te burada işsiz kalma ihtimalim var. kabul etmek zorunda kalacağım gibi.

not: burada 2019 model arabam var. satsam onu, tl'ye çevirince anca 1.6 dizel astra j alabiliyorum epey eski model.
  • rain when i die  (18.12.22 03:01:18)
herkesin geçinme şartları ve hayattan beklentisi farklı. hatta ve hatta aynı kişinin zamanla şartları ve beklentisi bile farklı oluyor.

25 yaşında kendi başına yaşarken x kadar para yeterken 45 yaşında x+15 kadar para yetmez.
sallıyorum. istanbul'da tek yaşıyordum. normal bir apartman dairesinde oturuyordum. hyundai accent vardı. borcum harcım yoktu derdim tasam yoktu. 2000 dolar yetiyordu şimdi gene istanbul'da yaşıyorum 6000 dolar alıyorum. borç stresi yettirememe beni boğuyor.
kapalı-açık havuzlu spor salonlu özel güvenlikli aktiviteli sitede oturuyorum. sadece aidatı 3000 tl. eskiden hyundai vardı 600 liraya tüm bakımlarını yaptırıyorum şimdi xe var. 18.000 tl ödüyorum. ev kiram olmuş 22.000 tl. eskiden çocuk devlet okuluna gidiyordu kayıtta ödersek ödüyorduk. şimdi özel okula gidiyor. kamyonla para ödüyoruz.
kuzenime sorsan o da aynı. kuru yük gemisi almış mal taşıyor. bankaya kiloyla para ödüyor soru soruyorsun kuzi dünya kadar borç var diyor. diyor. saçlarını dökmüş. bindiği araba ise nissan gt r :D.

yani bence normal bir evin gideri istanbul'da 10.000. o da eski oturanlar için yaşamaya kılı kılına yeter. yeni ev tutanlar 15.000 gider. merkezi yerlerde oturursan 20.000 rahat gider. araba ve ev alacak para da ayıramazsın.
ha kendini sıkarsan program yaparsan 1500 euroya ev de araba da alırsın. ama nerede oturduğun ne aldığın ne yediğin içtiğin nereye gittiğin çok önemli.
1500 euroya ayranım içilmesin yoğurdum dökülmesin olmaz.
  • turbo sadık  (18.12.22 11:37:07)
Burada geçinemezsin diye hiç bi postu cidddiye alma onu yazanların yarısı trolluyor. Düzgün bi semtte 10k kiraya versen geri kalanıyla rahat geçinirsin. Burada millet abartmayı seviyor ve uyduruyor. Yukarıda birini. Yazdığı gibi ekside herkesin boyu 1.90 yakışıklı aktif seks hayatı var maaşı da 40-50k. Yazmayı seven çok

  • Mcfly  (18.12.22 13:07:31)
yeter ama ev kirasını küçümseme. En sıradan yerdeki (Maltepe) ev kiraları 9-10 bin oldu, biraz işine yakın yerden ev bulmak istesen 15-20 bin vermek işten değil. İlk eve çıkarken bu kiradan bi tane emlakçıya, bir/iki tane depozito, belki yarısı kadar da taşınma parası vereceğini unutma. Bence en büyük masraf bunlar. Yoksa yemek içmek faturalar vs. halledilir.

  • nhk ni youkosu  (18.12.22 14:26:18)
Ayrıca belirtmeyi unuttum, ofise gitmek gibi bir derdim de olmayacak. Çünkü tamamen evden çalışıyor olacağım.

  • deveyidiken  (18.12.22 14:32:56)
En büyük masraf kalemin kira ve aidat olur. Bu iki kalem günümüz şartlarında ve 30K TL kazanıp "makul" şekilde yaşamak isteyen bekar biri için 10 bin'i geçmemeli.

Şehrin dış bölgelerinde (dış dediğime bakma ben merkez yerlerden her zaman daha çok sevmişimdir) yani Çekmeköy, Kartal, Kurtköy gibi bölgelerde güzel sitelerde 1+1 ev kiralayabilirsin. O bölgelerde artık metro imkanı olduğu için ulaşım uzun sürebiliyor ancak trafiksiz ve rahat sağlanabiliyor. Ben yıllarca bu saydığım yerlerde rahat yaşadım.

İlla merkez bölge olsun diyorsan örneğin Fikirtepe'de stüdyo daire kiralayabilirsin, sosyal hayata çok yakın olursun. Ben tercih etmezdim.

İkinci en önemli giderin yemek olacak, ticket vb. imkanın varsa ve arada evde yemek yapıyorum diyorsan bunu da rahatça halledersin. Kısacası en büyük iki gider kalemini sınırlayabilirsen evet geçinilir ve sosyal bir hayat sürülebilir. Diğer türlü bu iki kalemin üst sınırı yok.
  • Lethe  (18.12.22 17:07:36 ~ 17:10:51)