macOS'ta Harici HDD'e Low Level Format

Var mı imkan? Program bulamadım. Yapan varsa yardım rica ediyorum.

disk izlencesinden olması gerekiyor,

fat32 olarak biçimlendirirseniz hem windows hem macos ile rahatlıkla kullanabilirsiniz.
  • omerff  (16.12.22 16:06:44)
low level format denen hadise 25 yıl öncesinde kaldı.

sen zero-fill falan mı yapmak istiyorsun? tam olarak hedefin ve amacın ne?
  • alperz  (16.12.22 20:17:58)
@alperz hard diski satacağım, içinde geriye döndürülebilir veri kalmaması için. çünkü çok kolayca formatlanmış disklerden dosya getirebiliyorum. bana sağlam bi sıfırlama lazım.

  • Huan8  (16.12.22 21:06:48)
killdisk araştırabilirsiniz.

  • ned flanders  (16.12.22 22:27:44)
Bu disk bir SSD ise diskin ömrüne sağlam derecede bir zararı var bu işlemin. Bunu bil.

Mekanik disk ise sorun yok vur geç. Anlatıyorum.

Diski mac'e bağla. elma+space yap çıkan kutuya terminal yaz. siyah bir pencere açılır.

oraya önce diskutil list yaz. disklerini listeleyecek. kendi diskini bul listede /dev/disk1 /dev/disk2 falan gibi şeyler göreceksin. örnek: www.macobserver.com

kendi diskinin diskX yazan kısmını bul. bu senin diskin numarasıdır. dikkatli ol yanlış diske bakmayasın onu silersin sonra.

daha sonra diskutil unmoundiskDisk diskX yazarak diskin yazılım bağlantısını keseceksin.

sonra tüm partitionları yeniden oluşturacaksın şöyle:

diskutil partitionDisk diskX 1 GPT JHFS+ benimdiskim 100% APFS R sondaki R'yi unutma. büyük yazdıklarımı büyük yaz.

şimdi elinde bomboş tek partition bir disk var. buna zero-fill yapacağız. ama önce yeni diskin device id'sini bulalım.

diskutil list ile yeni diskinin diskXsY id'sini öğren. mesela disk3s2 olsun.

diskutil secureErase freespace 1 /dev/disk3s2 buradaki 1 sayısı bu secure erase işinin parametresi.

0 - Single-pass zero fill erase.
1 - Single-pass random fill erase.
2 - Seven-pass erase, consisting of zero fills and all-ones fills plus a final random fill.
3 - Gutmann algorithm 35-pass erase.
4 - Three-pass erase, consisting of two random fills plus a final zero fill.

tekrar diyeyim. 2022 yılında böyle bir iş yapmak diske pek faydalı değil.

alternatif çözüm: encrypted bir partition yap. (filevault yani) sonra diski mesela filmle bilmemneyle doldur ağzına kadar. adama böyle dolu ver. parolayı da çok uzun karmaşık rasgele bir şeyler yap ve adama verme. adam diski formatlamak zorunda kalır. bu şekilde veri kurtarma yapmaya kalksa bile senin encrypted bilgilerine ulaşır ancak. onu da okuyamaz yine.
  • alperz  (17.12.22 07:26:01)