Ram hep %50de normal mi?

Yeni PC aldım işlemcisi iyi Ram 8, PC hiçbir şey yüklü veya açık olmamasına rağmen Ram hep %48 kullanımda. Normal mi? Cızır cızır da ses çıkıyor.

Windows10 yüklü iki masaüstü bir tane de laptop bilgisayarım var, iki bilgisayarda 8gb ram, bir bilgisayarda 4gb ram mevcut ve hepsi de boştayken %50 civarında ram tüketiyor. Windows ne kadar ram varsa yarısını her türlü kendine alıyor gibi gibi...

  • arpaci kumrusu  (15.12.22 15:02:31)
Arpaci +1

Benim pcde 16gb ram var %40 civarı kullanımda sürekli. Arladaşta 32gb var onun da aynı.
  • reactionic  (15.12.22 15:18:51)
ram kullanimi iyidir. hicbirsey yapmazken 4gb kullanim normaldir. Ram'in amaci sistemin ve uygulamalarin olabildigince cok veriyi harddisk/ssd'den ram'e alip gerektiginde daha hizli erisebilmesi icin hazir bekletmesidir. Ram kullanimi %90'larin uzerinde olmadigi surece sorun olmaz. eger Ram surekli dolu olursa o zaman aktif olarak kullandigin uygulama ram yerine harddiski kullanmaya baslar bu da uygulamada yavaslamaya/takilmaya sebep olur.

ram'de hareketli parca olmadigi icin ses de cikarmaz. muhtemelen islemcinin fani kablolarin tekine surtunuyordur.
  • crucio  (15.12.22 16:43:58)