İlaçlı MR çektiren kimse var mı? Bir yan etkisi veya zararı ile...

İlaçlı MR çektiren kimse var mı? Bir yan etkisi veya zararı ile karşılaştınız mı? Kulak çınlaması şikayetim için doktor yönlendirdi ama ben biraz çekindim açıkçası. Bu ilaç ne ilacıdır bir zararı var mı veya yan etkisi? İlaçsız MR'la bu işi halledemez miydik?

Ben ilaçlı da ilaçsız da yaptırdım. Bir farkını görmedim. İlaç için çok düşük bir komplikasyon riski var ama o esnada hastanede olduğunuz için sorun olmayacaktır. Sonrasında bol su alımı öneriliyor.

  • pispinti  (09.12.22 13:02:53)
okuyunca hatirladim boyle bir sey yaptirdigimi. altina yapiyormus gibi bi his veriyordu :) zararsiz bi sey

  • ala09  (09.12.22 13:07:15)
Bana doktor o gün işlem sonrası bol su içmemi söylemişti böbreklerin ilaç atılımı zor oluyormuş. Ben bir işlemden önce böbreği koruması için eczaneden asetilsistein takviyesi içip gitmiştim ama kaç saat öncesi içtiğimi hatırlamıyorum. Sadece düşük de olsa böyle bir risk varmış ama mecbur o riski göze alıyoruz yapacak bir şey yok.

  • titanic kemancısı  (09.12.22 13:11:12)
doktor ilaçlı MR'dan önce benden kan testi istemişti. yanlış hatırlamıyorsam kreatinin seviyem çok düşük ya da yüksek (hangisi kötüyse) çıkmıştı. MR'ı iptal ettiler. bir hafta boyunca kendimi zorlayıp günde en az 2 litre su içmemi söylediler ki eziyetti resmen, tuvaletten çıkamıyordum. ondan sonra tekrar test yapıp değerin normale döndüğünü görünce ilaçlı MR çektiler.

ilacın kendisiyle ilgili bir sorun yaşamadım ama hiç. sonrasında bol su içmemi de söylemediler. bildiğim kadarıyla zaten daha net görüntüleme için sıklıkla tercih edilen bir yöntem, öyle çok ağır ve tehlikeli bir madde kullanmıyorlardır diye tahmin ediyorum.
  • mark greg sputnik  (09.12.22 14:02:39)
annem çektirdi yeni 65 yaş üstü, bir sıkıntısı olmadı sonrasında veya esnasında. bir sıcaklık geldi dedi sadece

  • sipsiyah  (09.12.22 14:15:08)
altına yapıyormuş hissi veren tomografinin ilacı. mr'ın ilacında o da yok.

alerjiniz yoksa bir sıkıntı yaratmıyor.
  • kibritsuyu  (09.12.22 14:44:26)
Bir yan etkisini görmedim, zaten prospektüsünde de 24 saat içinde idrar yoluyla vücuttan atılır diyordu. Uzun yıllardır sık kullanılan bir şey zaten.

  • akhenaten  (09.12.22 16:04:17)
Yan etkisi olmadı, hafiften bir sıcak basması yaşamıştım sadece. Basit bir işlem.

  • kaptan maydanoz  (09.12.22 16:12:50)
ben geçende kulak çınlaması için ilaçlı mr çektirdim. size muhtemelen temporal mr çekilcek. size verilen ilaçta hiçbir şey hissetmiyorsunuz.

bir de sıcaklık hissettiğiniz ilaçlı mr var fakat o kalp bt'sinde oluyor. o farklı.
  • false pretension  (09.12.22 16:22:24)