dizel araç motor yağı ne zaman değiştirilir

1-değiştirmek dediğim sıfırdan doldurmak oluyor değil mi?

2- internette 5 bin km diyor. 5 bin km olmasa bile 1 yıl gibi bir süre dolunca değiştirmek gerekir mi? sık kullanmıyorsak bile.

3- internetten alıp ustaya götürsem ne kadar farkeder, 100 200 lira mı

4- şöyle ezbere yağ alınır mı www.cimri.com
,yoksa shell gibi yerlerden alsam onlar değiştiriyormuş ücretsiz?

5-polen fitlresi gibi şeylere gerek var mı sizce? bahara çok var mesela polen o polense. sonradan ekleyebilir miyiz?

www.trendyol.com

6- yağ, yakıt, polen, hava gibi filtrelerden hangisini ne sıklıkta dğeiştirmek lazım sizce, hepsi bir arada mı olmalı?

araç opel astra 2018 1.6 cdti.

1- boşaltıp dolduruyorlar
2- 5bin az, yağ üreticileri genelde 10-15bin arası der ama sen 10bini çok geçirme
3- dandik yağa dünya kadar para vermemiş olursun sen alırsan. çok kötü yağlara çok fiyat çekiyorlar bazen.
4- ezbere alınmaz ya yağ üreticisinin sitesinden ya da aracının kılavuzundan bakarak doğru yağı bulabilirsin. çeşitleri çok doğrusunu koydur
5- polen klima için gerekli olan bir filtre. hep es geçilir ama klimayı sık kullanıyorsan mutlaka değiştir senede bir de olsa.
6- polen ve yakıt hariç hepsi yağ değişirken değişmeli. yakıt bir dolu bir boş yapabilirsin. poleni de 5'te anlattım.
  • haintospik  (06.12.22 15:20:43)
yağ, hava ve polen filtresini her yıl değiştir. hava filtresi para değil zaten.

özellikle yağ filtresini yetkili servisten orijinal al muhakkak. diğerlerini de bosch falan al.

www.castrol.com
www.mobiloil.com.tr
www.shell.com.tr

5W30 falan gider o arabaya.

Polen filtresi dışarıdan gelen her türlü tozu pisliği kokuyu filtreler. alabildiğin en pahalısını almanı tavsiye ederim.
  • alperz  (06.12.22 16:43:11)
mobil oil sitesine gideip şasi no girdiğimde modeli bulamıyor. astra j k mk gtc gibi çeşitler çıktı. hangisini nasıl anları

  • ShadowOfMoon  (06.12.22 17:36:14)
Bir sorunuz olması durumunda, +90 850 390 4939 nolu telefondan teknik destek servisimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

  • alperz  (06.12.22 17:56:20)
hesaplarıma göre motor kodu olarak B16DTH bunu bulabildim.
pdf'te filtre dahil 5 litre. yağ ölçüm çubuğu MIN ve MAX arası [l] 1 litre di yor. 6 litre mi almam lazım yağ?

mesela 3 litre alırsam ne olur? 1 senede 3 litre bitmez bile çünkü. az kullanıyorum
  • ShadowOfMoon  (06.12.22 22:40:12)
Motor yağı biten bir şey değil. Motor yağı motorun ve hareketli elemanların yağlanıp daha iyi çalışabilmesi için gereklidir. Araba çalıştıkça motor yağı eskir. Az araba kullanırsan daha az eskir.
Araba dizel ise en fazla 15.000 kilometrede bir bakımını yaptırmalısın.
Benim tavsiyem bunların hiçbiri ile uğraşmadan sanayide güzel bir usta bulup bakımını ona yaptırman.
Yakıt filtresi de değiştireceksen ortalama 1.500-2000 lira arasında bir şey olur. Yakıt filtresi değiştirmeye gerek yoksa 500 lira civarı daha düşük olur.
Sadece yağ değiştirmek istiyorsan sanayide bazı yağ satan dükkanlar olur onlara gidersen yağ ücretsiz değiştirirler.
  • etna  (07.12.22 08:31:13)