Sakız çiğnemek neden ayıp olarak görülüyor?

Tek basınayken değil de toplum içinde insanlarla etkileşimdeyken ya da sınıf ortamında vb durumları kastediyorum.
öznel değerlerden soyutlarsak rasyonel bi sebebi var mı sizce?

toplantı sırasında yemek yemek gibi. dikkatini başka bir şeye adamak gibi geliyor.

  • sttc  (06.12.22 01:36:06)
Liseden sonra sakız olayına takılan birini görmedim. Üniversitedeyken de iş hayatında sunum yaparken de hiç denk gelmedi sakız çiğnememe takılan biri.

  • Deathrow  (06.12.22 01:51:32)
Saygısızlık olarak görülen sakız çiğnemek değil bence, sakızı çiğneme şekli.

  • gallienus  (06.12.22 08:16:49)
Çiğneme şekli önemli +1

Ağzının içinde efendi gibi döndürenleri ayıplayan birini görmedim.

Gürültülü, balonlu, ağzının içinde döndürmeli, sündürmeli, patlatmalı vb çiğneme şekli pek hoş gelmiyor insanlara doğal olarak. Dikkat dağıtıyor.
  • msb  (06.12.22 11:40:23)
Sakız çiğnenirken ağzın gereğinden fazla açılması, dudakların olağandışı şekillere getirilip hatta üzerine bir de balon yapılması, yüz yüze ilişkilerde itici görünebilir. Bizler insan olarak(yüzüne botoks doldurmuş teyzeleri ayrı tutuyorum) konuşmanın yanı sıra mimikleri ile anlaşan varlıklarız. Kaldı ki, sakız çiğnerken aşırıya kaçan insanın yerli yerinde jest ve mimik gösterebilmesi neredeyse imkansızdır. Hal böyle olunca da sakız çiğneyen kişi çoğu zaman samimiyetsiz ve ciddiyetsiz bir görüntü verir. İnsanların sakız çiğnemeyi abartan kişilerden iğrenmesinin asıl nedeni de budur. Hele ki konuşurken kelimeleri etkileyecek, peltek telaffuza yol açacak ve dahası karşı tarafa tükürük sıçratacak ölçüde sakız çiğneyen kişiler, karşısındakiler tarafından direkt "saygısız" olarak algılanabilir.
siz siz olun, ille de sakız çiğnemek istiyorsanız mümkün olduğunca ağzınızı açmadan çiğnemeye, konuşmanız gerektiğinde çiğneme eylemine ara vermeye özen gösterin.
Bir sakız parçasının sizi sosyal ortamlardan dışlanmanıza yol açmasına izin vermeyin...
  • trawmatolog  (06.12.22 13:42:24)