Çek senet hakkında?

Hayatımda senet sepetle isim olmadi. Soğuk da bakarım. Ancak bir alisveris için karşı taraftan alışverişin cüzi bir miktarı için çek teklifi geldi. Çek sahibi kamuda yüksek mevkide memur. Nasıl oluyor senet işi? Kaziklanma ihtimali yüksek mıdır?

kabul etme. risk almaya değmez.

  • MiraTaurus  (01.12.22 09:15:19)
Çek B2B'de çok yoğun kullanılır. Gerçek kişinin kullanması ise kıllanmak için yeterli bir sebeptir. Müdürüm Amerika'dan yeni mi gelmiş. Kamuda yüksek mevkide memur olma ihtimalini bile sorgularım. Nakit, havale. Başkasını kabul etme. Gerekirse satış yapma. Tahsil edemeyeceğin satış aslında bir hibe, bir bağış, bir write off'tur.

  • gabe h coud  (01.12.22 09:41:52 ~ 09:43:28)
bu kadar kolay kredi alınan bir yerde niye çek diye sorarım bankalar para dağıtıyor.

  • alp9900  (01.12.22 09:57:48)
çeki sordurmak gerekir; kim yazmış, kim cirolamış, çek sahibinin ödenmeyen çeki var mı, ne kadarlık çek ödemesi yapmış v.b bilgileri öğrenin, bir bankacı tanıdık varsa yardımcı olur.

çekin vadesi nedir, 90 günden fazla ise kimse pek almaya yanaşmaz, alacak olanda çok kırar.

nakite acil ihtiyacım yok vadesini beklerim dersende, nakit alacağının üzerinde bir çek istemen gerekir, arada ki vade farkı için.

Çek işinde hep risk vardır, Acil ihtiyacın yoksa çek alma derim, karşı taraf diretirse de acil nakite ihtiyacın olduğunu, çek ile uğraşmak istemediğini söyleyebilirsin.

malzeme alım satım, taahhüt işleri hala çek üzerinden dönmektedir, piyasa da çok fazla nakit dönmüyor.
  • sealth  (01.12.22 10:11:08 ~ 11:28:45)
Bir şahsın hele de bir memurun çek karnesi olması garip geldi bana.

  • etna  (01.12.22 11:16:31)
kendi çeki değildir. çeki sorgulatabiliyorsun findeks falan. oradan kontrol et sıkıntı yoksa al. memurun cirosu da olsun

  • paintov  (01.12.22 13:07:13)
memurun çek defteri olması bile garip bence de.

  • roket adam  (01.12.22 13:07:15)
@roket adam
çek defteri olmasına gerek yok ki yaptığı bir iş karşılığı veya bir alacağına karşılık çek almıştır.

  • sealth  (01.12.22 13:12:47 ~ 13:12:59)
memur mu çek karşılığı iş yapacak? ben olsam uğraşmam.

  • roket adam  (01.12.22 13:39:55)
Arkadaşlar kusura bakmayın. Farkı nedir bilmiyorum ama çek değil senetmiş vereceği.

  • fikox  (01.12.22 16:02:21)
senet daha mantıklı ama alma derim, yine de.

  • gabe h coud  (01.12.22 17:04:15)
senetse alma. çek daha garanti. karşılıksız çekte hapis cezası var. senet tam bir sürpriz. ne çıkacağı belli olmaz

  • paintov  (02.12.22 02:01:51)
rüşvet çeki/senedi olabilitesi yüksek. bulaşma derim. naçizane tavsiyem...

edit : senetse hiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiç alma.
  • naksidil  (02.12.22 11:11:29 ~ 11:12:23)