[]

4-5 tane farklı ülkede çalışan insanlar nasıl emekli oluyor?

mesela ilk işe girişi 24 yaşında olsun.

24-25 yaşında türkiye'de çalışmış
25-35 yaş arası almanya'da çalışmış
35-45 yaş arası ispanya'da çalışmış
45-55 yaş arası meksika'da çalışmış
55-65 yaş arası hindistan'da çalışmış

bu insan türkiye'de emekli olamıyor sanırım, peki bu insan nasıl emekli oluyor? hiçbir ülkede 10 seneden fazla çalışmamış nasıl emekli olur bu insan?

 
İki ya da çok taraflı uluslararası sözleşmeler var buna ilişkin.


  • signore  (30.11.22 21:10:23) 
Pek cok Avrupa ulkesi arasinda emeklilik tasinabiliyor ya da bir ulke calistigin zaman baska bir ulkedeki emeklilige sayilabiliyor. Eger ulkeler arasinda oyle bir imkan yoksa da emeklilik icin odenen primler toplu halde cekilebiliyor.


  • sertac akin  (30.11.22 21:10:55) 
alternatif olarak emeklilik illa ki devlet tarafindan armagan edilen bir konum degil ki. kendi basina hayatinin geri kalanina yetecek kadar para biriktirmisse/yatirim yapmissa emekli olur istedigi zaman. zaten her ulkede devlet tarafindan yonetilen bir sistem de yok.


  • hot potato  (30.11.22 21:19:01 ~ 21:20:07) 
Hangi ülke vatandaşı isen oradan emekli olursun.
Ülkeler arasında sosyal güvenlik antlaşması vardır (Misal Türkiye dünyadaki her ülkeyi kabul ediyor aynı şekilde Türkiye'yi de her ülke kabul ediyor.)
Şayet vatandaşlık ülken çalıştığın ülke arasında antlaşma varsa ödemelerini kendin yaparak emeklilik kasanı ya da primini ödeyerek emekli olabilirsin.
  • catamenia  (30.11.22 22:33:20) 
alternatif olarak, farkli farkli ulkelerde calismis insanlar tek bir yerde calisanlardan daha fazla para biriktirmis olabilir, ve emeklilik icin bir devlet sosyal guvencesine ihtiyac duymuyor olabilir.


  • taurina  (30.11.22 23:59:33) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.