240 ay muhabbeti

ev alırken böyle bir geyik var biliyorsunuzdur. kira*240 değerinde veya altındaysa iyidir güzeldir alınır.
peki neden 240? bunu kim ne zaman neye göre belirlemiş ve herkes bunu kullanır olmuş?

10 sene önce falan cnbc-e'de mahfi eğilmez'den duymuştum. ama bu sabit bi sayı değil bölgeye göre başka faktörlere göre değişir demişti. fikir vermesi için ortalama bir sayı. mesela sen 200 ile zarar edersin, başkası 300 ile kar eder. ev değerlenir vs.

  • baba553  (29.11.22 02:03:47)
240 değil genelde 200 denirdi, 240 diyenler de 20 seneye eş değer diye derler genelde. her yerde de aynı değildir aşağı yukarı bu aralık normaldir derler

  • avatar is back  (29.11.22 02:20:09)
kuzey amerika'da ortalama bir ev taksidi 20-25 senede odenir,ve genelde evin kirasi mortgage miktari ile kafa kafaya gelir. Bence bu 20 sene geyigi oradan cikiyor.

turkiye'de uygulamaya kalksan patlarsin ama, cunku kiralar ile ev degerleri arasinda ciddi ucurum var. 30 senede bile cikmiyor parasi.

bu tarz genel gecer bazi kurallari 3. dunya ulkelerinde uygulamak imkansiz, cunku yarin ne olacagini kestirmesi zor.
  • cooperr  (29.11.22 08:22:02)
Yukarıda herkes yazmış ben de ekleme yapayım, diğer yazarların da dediği gibi bu değer bölgeye ve döneme göre değişiklik gösterir, örneğin bir ara Türkiye'de 30 yıla çıkmıştı bu süre ve ev almak mantıksız hale gelmişti şimdilerde ise 200'ün altına düşmüş durumda, nedir peki bu değerin olayı.

Bu değer bir yatırımın ortalama amortisman süresidir Türkiye için konuşacak olursak gayri menkul amortisman süresi 17-18 yıl arasındadır bu da 200-220 ay gibi bir değer aralığına denk geliyor. Neden 17-18 dersen onun da cevabı yine ülkeye göre değişkenlik gösteriyor, ülkedeki para politikası yatırdığın ana paranın alternatif araçlarla alacağı faiz kazancı bu çarpanı etkiliyor. bir diğer etken de bölgenin sosyal ve kültürel durumu örneğin KKTC'de bu süre çok daha kısa, Kars'ta çok uzun iken Çeşme'de daha kısa.
  • solo  (29.11.22 08:41:58 ~ 08:47:55)
bu olayın şöyle bir hesaplaması var;
türkiyenin 10 yıllık eurobond faizi yaklaşık = 8

100/8 = 12,5 bunu da 12 ay ile çarparsın = 150 ay.

yani bir yabancı için türkiyede konut almak veya tr eurobondu almak arasındaki eşik değer bu.

bu hesap 2000ler öncesi geçerli idi, fakat türkiyede sabit faizli tl kredilerin verilmesi + konutların yapım maliyetinin artması, ortadoğu ve rusya gibi ülkelerden gelen talepler nedeniyle artık hesap tutmuyor. siz bunu artık günümüzde neredeyse x2 olarak düşünmeniz gerekiyor.
  • nuisance  (29.11.22 09:59:18 ~ 10:11:55)
300 ay bile normal artık.

  • liberal  (29.11.22 10:57:47)
200 ay 240 ay bulursan hiç durma al

  • kendicoplugundeotenhoroz  (29.11.22 13:28:58)
Çok tartışmalı bir hesap bu. Yani Türkiye'de özellikle şu anda ev kiraları da ev fiyatları da rasyonel artışlarda ilerlemediği için yanıltıcı olabilir.

Bir de evin bir sürü değişkeni var yaşı, metre kare fiyatı, konumu, arsa tapusu, kat mülkiyeti vs...
  • anten  (29.11.22 16:23:12)