Bugün evlenmenin maliyeti nedir ?

Düğün olmayacağını sadece nikah olacağını, altın takılmayacağını ve balayı olmayacağını farzedersek bugün evlenmenin toplam masrafı ne kadar olur ? Galiba sadece ev dizmek kalıyor benim bildiğim kadarıyla ?

Beyaz eşyalar
Mobilyalar
Perdeler
Mutfak takımları vs ve başka diğerleri toplam ne kadar tutar ?

nikah elbiseleri var desek...

süreç içindeki genel masraflar
beyaz eşyalar arçelik
mobilyalar ikea
perdeler, mahalle perdecisi
mutfak takımları trendyol

100'u rahat bulur.

iki taraftan birinin beyaz eşyası, mobilyası varsa düşer bu rakam.
  • edgenabby  (28.11.22 00:42:11)
en az 200

Nikah elbisesi kimin var mesela gelinlik?

Evin yoksa kiralar uçmuş durumda, depozito, emlakçı komisyonu ve taşınma masrafları 20 tutar en az.
  • gabe h coud  (28.11.22 01:15:45 ~ 01:24:28)
@gabe

Evlenme falan yok hocam ortada merak edip sordum :D

Ben 150 civarı hesapladım her şeyi.
  • sassot  (28.11.22 01:27:18)
Tahminim 130 binleri geçer totalde.
Atladıklarını sayayım;
Alyans/nişan/nikah kıyafetleri - organizasyon masrafları
Ev satın alma/kiralama
Özellikle ufak tefek göze batmayan şeyler birleşip dağ oluyor.
  • uvcray  (28.11.22 01:34:13 ~ 01:44:41)
Yakın zamanda (mayıs 2022) ablamı evlendirdik. Kendisi pazarlık yapmayı bilmediği için her işe ben de gittim. Konum İzmir.

Beyaz Eşyalar: Hepsi Siemens, çamaşır,kurutma,buzdolabı,bulaşık makineleri. Totali yaklaşık 50k.

Mobilyalar: Bu inanılmaz geniş bir küme. Onlar 3+1 dizdi. Ortalama 2+1 için eşyaları da ikea'dan alırsan oda başı 30k küçük odalar için 20k alabilirsin. Perde dahil.

Perde: İkeadan yaklaşık 5k ya tamamlandı.
Mutfak: Yemek takımı+çatal bıçak+kahvaltı+tencere (12 kişilik) totalde 20k (jumbo, paşabahçe)
Ev içi dolaplar, ıvır zıvır 10k
  • Omelas'ı Terk Eden Köylü  (28.11.22 09:57:19)
Hocam güncel bilgileri veriyorum. Bu söylediklerimin hepsini geçen ay aldım.

Beyaz Eşya: 40 Bin
Mobilya: 90 Bin
Mutfak Eşyaları: 15 Bin
Perdeler: 12 Bin
Halılar: 8 Bin
tektaş, alyanslar, elbiseler, Gelinlik- Damatlık ıvır zıvır: 20 Bin
  • paudi  (28.11.22 14:01:10)
Beyaz eşyayı en ucuzundan seçtin diyelim altus, regal falan.
Onlar bile 20-25 tutacaktır en az. Bizim burada spotçu bile full beyaz eşya paketi yazmış 16bin.

Mobilyalar sadece temel ihtiyaçlar özelinde 30-40 civarı tutar.

Perde ve türevi nevresim falan ıncık cıncık eşyalar tahminen 10-15 civarına gelir.

TV ve küçük ev aletleri 10-15...

Ev eşyaları, tabak çanak 10-20...

Tüm bunların yanında bir sürü masraf da çıkıyor, evin elektrik tesisatı, suyu osu busu bir şeylerin değişmesi gerekiyor ya da ufak tadilat işleri çıkıyor mutlaka. Ya da bir şeylerin nakliyesi, kurulması, kurdurulması... Onlar da 5-10 tutar.

Bu kısım ev eşyası kısmı 80-100 civarında.

Diğer kısımlara geçelim.
En sade nikah bile, 20-30'a malolacaktır.
Gelinlik damatlık 20-25 (gelinliğin kirası bile 8-10 civarı)
O gün gereken hazırlıklar saç, makyaj, gelin arabası süslemesi vb ıvır zıvırlar 5-10
Nikah salonu 2 bin falan istiyor yine.
Fotoğraflar vs yine bir o kadar tutuyor. En düz haliyle tabii bu.

Bir de emlak maliyeti var ki o apayrı bir konu.

Özetle 150 minimum. O da en temel olsun diye yapıldığı halilyle.
  • anten  (28.11.22 17:43:53)
her şey çok pahalı, düğün de olsun derseniz 300-400.

bi bulaşık makinesi 10 bin olmuş 100 diyenler neyi fiyatlamış acaba :)

beyaz eşya pahalısına gitmezseniz 50 falan tutar. kurutma da alınsın tabii...

mobilyalar 60 70 tutar.

perde toplamda maliyet bile değil.

gidiyor yani.
  • gurur  (28.11.22 17:50:06)
Min 200.

  • abbabaabbaababbabaababbaabbabaab  (28.11.22 17:54:44)
  • Kahvedesu  (28.11.22 20:46:57)
Bugün evlenmeye karar versem sadece nikah ve sağlık raporu masrafı olur. Ağaç kovuğundan çıkmış gibi eşyasız mı yaşıyorsunuz yav?

Evlenme masrafı denilen şeyin maliyeti sonsuzluğa kadar uzanır. Her gün internette saçma sapan bir sürü şey görüyoruz. Bunun bir sınırı yok.
  • ruhen hastayim ben  (28.11.22 21:07:49 ~ 21:08:52)
normalde 2 taraf da aileleriyle mi yaşıyor yoksa en az birinizin kendi evi var mı?
eğer varsa zaten diğeri onun evine taşınır böylece evlenme masrafı diye bir şey olmaz.
nikahta da beyaz bir elbise giyersiniz, evlenmeye başvurmak da ücretsizdi sanırım.
yani iş sadece bir imza atmaya bakıyor.
  • sta  (29.11.22 12:25:58)
sözlükte biri hesaplamış standart türk düğünü tüm gelenekler içinde 350k

  • duyurukullanıcısı  (29.11.22 12:49:52)