Elektronik bilenler. Az bile olur:)

Şimdi şarjlı bir masaj aleti var ama piller nanay sanırım. 4 dakika kadar çalışıp duruyor, sonra bir daha şarja takıp çıkarınca (2 dakika kadar) tekrar bir 3 dakika çalışıyor.

Pili değiştirsem devresi punto kaynağı vs dert.

Diyorum ki yelefonun şarj aletine, type c girişli bir devre olsa, çıkış olarak da seri bağlanmış iki şarjlı pil (3.7+3.7 den 7.4 volt) verecek basit minik bir hazır devre kart vs var mıdır bunu direkt motora bağlayayim

Bahsettiğiniz şeyi yapmak içinde keski, tornavida , elektrik bandı, XXXX ve çıkışı ayarlamak için bir multi metreye ihtiyacınız olacak.

Asıl konu bilginiz olmadığı bir konu olduğu için yanlış bir bağlantı sonucu elektrik çarpma riskinin yüksek olması. Bu yüzden xxxx kısmı doldurmamayı tercih ediyorum.

Elektriğin şakası-özrü-ikinci şansı olmaz. Şebekeye bağladığınız cihazların hiç olmaz. Hobi olarak bir şeyler tamir etmek istiyorsanız elektrik içermeyen bir cismi seçin.

Hadi elektrik içeren bir şey seçtiniz o cihazdan çıkan hiç bir kablonun şebeke hattına gitmediğinden emin olmalısınız. Bahsettiğiniz şekilde direk motora bağlantı YAPILMAZ.

Pil ile kullanılan cihazlardaki önlemler farklıdır, şebekeye bağlı cihazlardaki önlemler farklıdır.
  • srjkvon  (21.11.22 00:38:02 ~ 00:40:10)
İyi niyetli uyarınızi anlıyorum.
Burada yapılan bir DC motoru beslemek için geri olan gerilimi pil yerine bir adaptörden almak aslında.

Pilleri değiştirmeye kalksam gerekli olan lityum piller için koruyucu devresi ve pilleri seri bağlamak için punto kaynakla uğraşmam gerekecek.
Garanti olsun diye pillerle beraber güvenlik kartını+şarj için kullanılan kartı da değiştirmem gerekecek.
Yıllar önce elektronikle uğraşmayı bıraktım ama daha net önerileriniz varsa daha faydalı olur benim için.
Örneğin+5 volt 2 a lik bir kaynakla beslemek yerine adaptörle beslemek gibi.
  • kisa  (21.11.22 02:57:02)
Öncelikle korkmayın elektrik çarpma riski yok. Cihazınız pilliymiş. Şebeke gerilimi ile alakamız yok
En fazla kısa devreyle pil patlatırsınız. Öncelikle cihazda takılı olan pilleri görmek lazım. Mesela 18650 tip iki tane pil varsa. Buna bir tane usb çıkışlı hazır şarj devresi taktık mı iş görür. Eger piller pertse yenisi alırsın seri baglayıp şarj devresini girişine verirsin. Sonra çıkışını da masaj aletine verirsin. Fakat her şekilde bir havyaya ihtiyacın olacak.

ugraşamam kablolu kullanacagım dersen cihazı açıp pille kaç volt ile beslendiğini bul. O degerlere göre adaptör temin et. Pilleri sök devreyi direk adaptörle besle
  • limonlu eksi  (21.11.22 07:45:13)
Evet pilleri direkt elemek istiyorum.

Adaptör yerine acaba girişi 5volt2amper DC olan bir kaynağı adaptör gibi 7.4 volta çeviren bir devre/kart var mıdır bildiğiniz? (Lehim havya dert değil) böylece beslemeyi type c telefon adaptörü ile yapabilirim.
  • kisa  (21.11.22 10:49:00)
Öncelikle üstündeki pillerin kaç volt çıkış verdiğini, yani motorun kaç volt ile çalıştığını tespit etmek lazım.

En basiti şarj cihazını okumak, kaç volt olduğu yazar, o yoksa pillerin üzerindeki voltajı okumak, o da yoksa ölçü aleti ile ölçmek.

Pillerin cinsi ve adedi ile, seri ya da paralel nasıl bağlandığına bakarak da voltajı hesaplayabiliriz.

Sonrası dediğiniz gibi basit, pilleri söküp pilden sisteme/motora giden kablolara +- dikkat edereken dc enerji verseniz çalışır.

Not: Pilleri delmeyin, kırmayın, devre üzerinde bırakmayın. Sökmek en güvenli yol.
  • John Bloor  (21.11.22 11:06:00)
@jb, söktüm, üzerlerinde voltaj bilgisi yok ama kontrol kartına bakınca seri bağlı olduklarını da teyit ederek 7.4 volta ihtiyacım olduğunu gördüm.

Şu anda en büyük derdim adaptör yerine minik bir devre ile usb sen alacağım elektriği buna çevirmek.
  • kisa  (21.11.22 11:21:10)
pillerin 3,7 volt olduğu, seri olarak 7,4 yaptığı kanısına nereden vardın?

piller 3,7 ise seri hesap doğru, ama pillerin 3,7 olduğunu nasıl tespit ettin?

Teoride 5 voltu 7,4 volta çıkarmak mümkün olsa da pratikde işler değişir, usb çıkışı olan alete %50 fazla yük binecek. Yanması çok olağan olur.

12 voltu 7'ye düşürmek mantıklı, ama 5 voltu 7 ye çıkarmak pek mantıklı değil.
  • John Bloor  (21.11.22 14:35:02)
Üzerindeki kontrol kartını internetten araştırdım ve seri bağlı 2 adet 3.7 voltluk pil için olduğunu gördüm pillerin bağlantısına baktığım zaman da seri bağlandığını gördüm.
Şu an arabadayım kodları unuttum ama hani bu lityum iyon pillerin belli bir miktar voltajın üstüne altına gitmemesi için bir kontrol kartı var ya onun sayesinde buldum.
Ayrıca voltaj yanlış olsa bile en fazla motor yanar onun da atarım gider:)
Anladığım kadarıyla telefon şarj aletinden bunu beslemem doğru bir karar değil 7 voltluk bir adaptörle bu işi çözmem daha doğru gözüküyor teşekkür ederim
  • kisa  (21.11.22 14:43:14)