Triplex evde merdivenleri kapatmak

Evim triplex eski tip bir yazlık. ısıtmakta güçlük çekiyorum. Bulunduğum yerde doğalgaz da yok. kışın sadece tek katı kullanmak ve klima ile ısıtmak istiyorum. Ancak ısıtığım katın merdiven giriş bölgelerini bir şekilde kapatıp diğer kata ısı kaçmamasını sağlamam lazım. Bunu en kolay ve en verimli nasıl yaparım. Merdiven girişini perde ile mi kapatmalıyım veya buna uygun termal yalıtımlı bir malzeme var mı?

Kalın perde kesinlikle ise yarıyor

  • kisa  (20.11.22 18:07:37)
Bir tanıdığım yazlık evinde tam olarak aynı nedenle merdiven girişine kapı yaptırmış. Baya sunta oda kapısı. Ama PVC kapı da olur, hatta daha iyi yalıtım sağlar sanki.

  • kobuzchu kiz  (20.11.22 18:27:23)
Merdivenin tasarımı uygun ise, kaliteli bir "akordiyon kapı" koyabilirsiniz.

Montajı kolaydır. Ancak kalitelisi (çerçevesi metal olan mesela) olmalı, yoksa kısa sürede esner, bozulur.
  • alfired  (20.11.22 19:38:10)
kisa +1. en kolay ve hızlı olarka kalın bir perde iyi bir metod. %100 yapmasa da gayet hissedilir bir şekilde ısı kaybı azalacaktır.

  • mirafiori  (20.11.22 22:11:06)