Ulusal Vize (Çalışma) - İlk girişin yapılacağı ülke

Bu vize türünü Almanya'dan aldın diyelim. Ancak, ilk Fransa'ya uçup 1 hafta kalıp sonrasında Almanya'ya gitmek istiyorsun.

Ayrıca, vize başvuru formundaki "Member State of first entry" kısmına "France" yazdın.

Bu süreç kapsamında problem çıkar mı?

bildigim kadariyla shengende olsa bile 5 yil gecmeden hicbiyere gidemezsin.sadece o ulkeye gir/cik yaparsin. en azindan portekizde oyle. ay

  • buenosdias  (19.11.22 23:48:53)
@buenosdias

5 yıl şartı yok. Bulunduğun Schengen ülkesinden istediğin Schengen ülkesine gidip 90 gün kadar kalabilirsin. Ayrıca, benim sorum "ilk giriş" ile ilgiliydi zaten
  • hümanist tabutçu  (20.11.22 12:17:15)
Schengen vizesi kisa sureli turistik vize, Schengen vizeniz varsa uye ulkelere giris yapabilirsiniz:

"The short-stay visa is a Schengen visa. It allows you to stay in the Schengen area for a maximum of 90 days within a 180-day period."

Sizin alacaginiz ise Schengen vizesi degil, cunku turistik degil. Size Almanya'ya giris yapabilmeniz icin gerekli 3 aylik, "Type D" denen bir vize verecekler. Bu vize ile suresi dolmadan once gidip oturum karti almaniz lazim:

"A D-Visa for employment enables you to travel to Germany and apply for a residence permit with the local immigration office (“Ausländerbehörde”)"

Tahmin edeceginiz uzere Schengen vizesi olmayan bu 3 aylik Almanya giris vizesi ile Almanya disindaki ulkelere giremezsiniz. Zaten calisma vizesinde "Member State of first entry" diye bir olay yok, o turistik vizelerde var. Calisma vizesinde hangi ulkeden is teklifi alip calisma izni cikarttiysaniz sadece o ulkeye girebiliyorsunuz zaten.

Ama Type D vize ile Almanya'ya girip 3 ay icinde oturum kartini aldiktan sonra o kart ile vizesiz sekilde tum Schengen ulkelerine (tum Avrupa ulkelerine degil) girebilirsiniz.
  • sertac akin  (20.11.22 13:38:10)
Selam, ulusal vize ile gittiğiniz için esasen o ülkeye girmeniz gerekiyor. Ancak aktarma yapıyorsanız eğer Almanya’dan girebilirsiniz. Ben daha önce Fransa ulusal vizesi ile Yunanistan aktarmalı Fransa’ya gitmiştm mesela. Yunanistan’da giriş yaptım daha sonra Fransa’da kontrol olmadı.

  • but that was just a dream  (20.11.22 13:46:34)
@sertac akin
Hocam çalışma vizesinde "Member State of first entry" yok demişsin, ama başvuru formunda bu alan görünüyordu. Başvuru formuna baktın mı?

@but that was just a dream
Yunanistan'dan giriş yaptım derken, Yunanistan havaalanı dışına çıkmadın. Doğru mu?
  • hümanist tabutçu  (20.11.22 15:04:30)
Uzun aktarmaydı, havalimanından çıktım. Kontrol yapıldı pasaporta damga vuruldu, daha sonra Fransa’da herhangi bir kontrol olmadan yoluma devam ettim.

  • but that was just a dream  (27.11.22 01:34:18)