Hz. Ali hakkında bir sunum yapsanız? Başlık ve içerik nasıl olurdu?

Hz. Ali hakkında bir sunum yapacağım ama içeriğe karar veremedim.

Süre tabi ki sınırsınız değil, hayatının bir bölümüne ya da belli bir konuya odaklanmak en iyisi..

Yeni fikirlere ihtiyacım var.

Demek istediğim onu ne yönüyle anlatırdınız? Benim okuduğum Hz. Ali siyasette hep kaybeden ama kendi bildiği doğrulardan vazgeçmeyen.

Bu yönünü (siyaseten hep kaybeden ama dürüst olan) anlatsam diyorum ama sizin de fikrilerinizi almak isterim.

Aşağıdaki video'da anlatılan konular benim çok ilgimi çekmişti.
Kahramanlık, savaş hikayeleri ve döneminin diğer güç odakları ile mücadeleri değerlendirilebilir.

www.youtube.com
  • sealth  (19.11.22 20:56:40 ~ 20:58:00)
ilk çocuk müslüman olması hep etkileyicidir. bu olayın peygamber üzerindeki etkisi de önemli. onu ilerde damadı yapıyor çünkü peygamber. zamanında verdiği destek sonrası, kızını emanet edebilecek kadar çok güven duyuyor ona. ikisinin arasında hep bir ahdi vefa ilişkisi var.

eğer süre fazlaysa, cemel olayı diye bilinen, Hz Ayşe ile aralarındaki tartışmaya ve savaşa da oradan bakardım. peygamber varken en sevdiği eşi ve en güvendiği kişi, onun yokluğunda ilişkilerini yürütemiyorlar.
  • lovemyself  (19.11.22 23:06:04)
ben olsam bu aşağıdaki hikaye üzerinden giderim.

Ey Resulullah!
Neden herkesten çok Ali' yi seversin?

... Efendimiz s.a.v.:

Neden çok sevdiğimi anlatayım mı?

-Anlat derler.Efendimiz s.a.v.sorar:
... -Sizlere sormak isterim; birisi size kötülük yapsa ne yaparsınız?
-İyilik yaparız efendim derler...
-Yine kötülük yaparsa?
-Yine iyilik yaparız.
-Soruyu tekrar eder;
Yine kötülüğüne devam ederse? Cevap verirler:
-Düşünürüz Ya Resulallah derler.
Peygamber:
-Çağırın Ali'yi diye buyurur. Hz. Ali gelir, Peygamber Hz. Ali' ye sorar;
-Ya Ali! birisi sana kötülük yaparsa sen ne yaparsın?
Cevap verir;
İyilik yaparım, der. 7 kez tekrar eder. Hz. Ali 7 kez "iyilik yaparım" der. Son defa sorunca da o iyilikler şahı şu mükemmel cevabı verir;
-Ya Resulullah! Kötülük yapan kötülüğünden usanmıyorsa, ben iyilik yapmaktan niye usanayım ki...! der.

Efendimiz s.a.v. soru soranlara döner ve "neden çok sevdiğimi anladınız mı" buyurur.
  • etna  (19.11.22 23:17:29)
Ben (bir Alevi kökenli olarak) İslam adına yaptığı katliamları anlatırdım. mesela:

(bkz: beni kurayza katliamı)
  • lancelot du lac  (20.11.22 19:52:42)