Hamilelik ve voltaren jel

Merhabalar, gece gece deli gibi tutan bel ağrımda uyku arası düşünmeden voltaren sürdüm sonra beş dk geçince aklım başıma geldi (uykum açıldı) zararlı olabileceğini okuyup yıkadım. Daha önce hamile ilen voltaren jel süren olmuş mudur acaba? Ya da doktor tavsiyesi ile alan? Biraz içim rahatlasın :)

hamileliğin kaçıncı dönemindesiniz? yabancı kaynaklar der ki, " bu konuda detaylı bir çalışma yapılmadı. sadece üçüncü trimesterde kullanmak erken doğum sancısına sebep olabilir."

panik olmayın lütfen. zaten stresli bir dönemdesiniz. sağlıkla alacaksınız kucağınıza inşallah :)
  • mstiteltr90  (18.11.22 07:58:33)
2. Triöester 20. Haftadayım :) çpk teşekkür ederim hormonların etkisiyle sanırım endişe kataayısı artıyor :)

  • takunyali kokos  (18.11.22 08:37:10)
Voltaren jel son trimestr hariç çok zararlı olmaz ama kas gevşetici ilaçlardan etken maddesi Tiyokolşikosit olanları (muscoril, muscoflex vs) gebelikte kesinlikle almayın. Türkiye'de çok bilinmiyor ama normalde bu ilaçların gebelere, emzirenlere ve hatta üreme çağında olup korunmayan kadınlara verilmemesi gerekiyor. Teratojenik etkileri var o etken maddenin.

  • nundu  (18.11.22 11:40:47)
öğrenmiş oldum bel ağrısı sağ olsun. teşekkür ederim bilgiler için, umarım hiçbir zararı olmaz.

bu arada Tiyokolşikosit içeren kas gevşetici ilaç derken hap olarak mı yoksa krem olarak da mı zararlı?
  • takunyali kokos  (18.11.22 11:46:28 ~ 11:48:46)
hap olarak daha çok etki etse de krem ya da jel olanların da kullanılması tavsiye edilmiyor. Sonuçta jel formunda da sistemik dolaşıma geçiyor.

  • nundu  (18.11.22 12:07:39)
çok teşekkürler bilgiler için :)

  • takunyali kokos  (18.11.22 15:05:02)