[]

Beta Balığı Bakımı

Merhaba arkadaşlar,

Şehir dışına giden bir arkadaşım balıklarını bakmam için bana bıraktı. Lepistes'lerin olduğu geniş bir akvaryum ve beta balığının tek başına durduğu ayrı bir fanus var. Beta balığı yaklaşık bir aydır hasta olduğu için ayrı tutuluyormuş, fotoğrafta görüldüğü gibi kuyruğunda ciddi bir yıpranma var.

Bugün fanusun suyunu değiştireceğim. Daha önce kullanmadım ama su pompasıyla içinden su alıp eklemek gerekiyormuş. Öncelikle bu işlemi yaparken balığı ayrı bir kaba almalı mıyım?

Ayrıca içindeki suyun dengeli olduğunu nasıl anlayacağıma dair bir öneriniz varsa çok yardımcı olur.

Değiştirdikten sonra suyun içine "akvaryum balıkları için deri losyonu" olarak geçen Ichthyofix diye bir ilaç katılıyor.

Bu beta çocuğa iyi gelebilecek başka ne olabilir, önerilerinize açığım.

Teşekkürler!

 
Pek bildiğim bir konu değil ama balığın bulunduğu suyu birden değiştirip, balığı şok etmemek lazım diye biliyorum.


  • vizivozo  (17.11.22 11:13:00) 
Hasta olduğu için değil de yamyam olduğu içindir onun ayrı tutulması


  • Mirket  (17.11.22 11:13:10) 
Selamlar,

İçindeki suyu dip çekim yaparak yani hortumun ucunu dibe değdirerek dipten suyun yarısını çekin. Daha sonra üzerine dinlenmiş çeşme (En az 24 saat) veya hazır su ekleyin. Sıcaklığı da oda sıcaklığında olsun. Balığı ayrı bir kaba almanıza gerek yok. Dikkat edin bunu yaparken atlamasın.

Kullanılan yemi paylaşabilir misiniz?
  • kablelvuku  (17.11.22 11:48:08) 
-Beta balıkları akvaryumda yeterli saklanma yeri olduğu müddetçe kendi cinsleri haricinde yaşayabilir ancak akvaryum çok büyükse strese girebiliyorlar.
-Akvaryum suyu aynı sıcaklıkta olmak koşulu ile %30 u değiştirilir eğer filtre varsa mevcut akvaryum suyu ile yıkanarak temizlenmelidir, musluk suyuna tutarsanız yararlı bakterileri öldürürsünüz.
-Yemleme çok az artmayacak şekilde yapılmalıdır, fazlası zararlıdır.
  • mirty  (17.11.22 11:50:04) 
Pet's Family markasının Betta Fish yemini kullanıyorum.
İlaç olma özelliği yok, bildiğimiz normal süs balığı yemi.

Çok teşekkürler önerileriniz için.
  • tanterosa  (17.11.22 12:08:25 ~ 12:10:07) 
Musluk suyu klorludur (yani zehir), 24 saat bekletirseniz klor uçar gider. Bu yüzden kullanacağınız suyu ağzı açık bir kaba koyup 24 saat bekletin.

Ayrıca bekleyince suyun sıcaklığı oda sıcaklığı olacaktır. Su değiştirirken sıcaklık şoku olma (balığı öldürür) ihtimali azalır.

Genel bir kural olarak, akvaryum suyu sıcaklığının 23-26 derece olması beklenir.
  • alfired  (17.11.22 14:24:52) 
Daha kaliteli mamalara geçmenizi öneririm. Sera gibi


  • kablelvuku  (17.11.22 14:53:30) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.