gaming laptop alma zamanı mı

gtx 970'li eski bir laptop'um var. Aslında çok fazla oyun oynamadığım için hâlâ idare edebiliyorum ama artık değiştirme ihtiyacı geldi diye düşünüyorum. Şöyle yeni nesil oyunlarda (mesela bir sonraki elder scrolls oyunu veya unreal engine 5 ile gelecek yeni nesil aaa oyunlar) grafikleri sonuna kadar açıp doya doya oynamak istiyorum. Yakın zamanda da elime 30-40 bin gibi bir para geçecek, üzerine de 15 bin ekleyip 50 bin civarına bir şeyler alabilirim. Gelelim sorulara:

1- Black friday haftasında biraz daha indirimler olacak muhtemelen. Böyle bir durumda şöyle 3080'li bir laptop almak mantıklı mı? Yoksa biraz daha bekleyip 40xx serisi laptoplar piyasaya sürülünce onlardan mı almalı? Ama fiyat ne kadar fark eder, o laptoplar 100k'dan mı başlar, bilemiyorum. Özetle, acil ihtiyacım yok. Lakin black friday sonrası bir daha bu fiyatlara bir şey bulabilir miyim bilmiyorum.

2- AMD'nin şu anda 30xx serisine eşdeğer kartları hangileri? Mesela 3080? Bir de CPU olarak i7 12700 dengi hangisi oluyor? AMD'ye çok yabancıyım ama f/p olarak epey iyileşmişler anladığım kadarıyla ve düşünülebilir gibi.

3- 40xx serisi laptoplar tahminen ne zamana satışta olur ülkemizde?

4- Bir alternatif olarak, şimdi alıp, sonra 4070'li laptoplar gelince bunu satıp onu almak ne kadar mantıklı bir hareket olabilir?

Not: Desktop bir seçenek değil benim durumumda.

www.akakce.com

www.hepsiburada.com

2. link de amd versiyonu. ramler 16 kullanmaları biraz canımı sıktı :) bendeki modelde de tek kanal 16 var bir kaç ay içerisinde 16 daha eklemeyi düşünüyorum.

i9 olan 11.11 dönemi 56k görmüş. yine o civarları görebilir. 16 gb ram ekler paşalar gibi takılırsınız sanırım :) kasasını beğeniyorum rog strix serisinin. sıvı metal soğutma kullanıyor daha düşük konfigürasyonda bile.
  • sen de git sen de unut  (16.11.22 17:48:03)
@sen de, 16gb ram harici hiçbir kusuru yok, gayet güzel cihaz bence de. Umarım güzel bir indirime girer.

Peki yazdıklarım ışığında bekleyip beklememek konusunda ne diyorsunuz?
  • henchman  (16.11.22 21:36:50)
1- 3080'li laptop almak mantıklı değil, çünkü 3070'li laptoplarla aradaki fiyat farkını hakketmiyor.
www.notebookcheck.net

Burada aşağıda birçok oyun testi var, fps değerlerinin hemen yanında compare butonu var. Rtx 3070 ile fark ortalama %10 civarı gördüğüm kadarıyla.

2- 3080'in ray tracing açtığın zaman AMD tarafında bir eşleniği yok. RTX 3060 bile en iyi AMD karttan daha iyi performans gösteriyor. RT biraz Nvidia'nın baskın olduğu teknoloji.

Eğer RT kapalı soruyorsan, AMD tarafında eşleniği RX 6800 XT serisi. Mobil alanda ise 6800M hemen hemen aynı performans gösterirken, bazı oyunlarda %10'a kadar farkı açmış:
www.notebookcheck.net

Ama tabi RT açtığın anda, bu fark ciddi anlamda Nvidia lehine dönüyor. Dolayısıyla AMD kart önermiyorum. AMD-Nvidia genel kart performansını merak ediyorsan şuraya bakabilirsin, altta farklı oyunlarda tüm Radeon RX- RTX serisi farklarını görebilirsin. Mobil olmayan kartlar için:
www.guru3d.com

3- RTX 3070 tanıtıldıktan yaklaşık 1.5 sene sonra mobil RTX 30 serisi gelmişti. RTX 3070 ve 3070 mobile release date olarak aratırsan bulursun. Aynı mantıkla bunun da daha rahat bir 2024 başına kadar gideri var. Yani alacaksan bekleme. Daha orta seviye RTX 40 serisi bile tanıtılmadı. 4070-4060 tanıtım tarihine 1 sene ekle. Ama dediğim gibi bu benim çıkarımım. Daha erken de gelebilir.

4- Bence mantıklı olur. Neden diyorsan, RTX 40 serisinin en büyük avantajı DLSS 3 frame generation. 1.5-2 kata kadar performans artışı sağlıyor. RTX 30 serisinde bu yok. Bu teknoloji 1 seneye olgunlaşır, şu an biraz buglu. Sonrasında alınacak bir RTX 40 Gpu'lu laptop uzun süre seni idare eder.
  • sarahkerrigan  (16.11.22 22:21:40 ~ 22:23:18)
valla hocam yeni serileri beklerseniz fiyatlar ne olur nasıl olur cevaplamak çok zor :/ gelen parayı değerlendirip katlayabilirim derseniz beklenebilir ama diğer türlü aldığımız kar şu dönemde :)

attığım ürünler full hd bir de bu kusur var, bu fiyat bandında 2k olsa daha güzel olur açıkçası. 2k ekranlar bazı satıcılarda dönem dönem bulunabiliyor şu an tam bilmiyorum araştırmak lazım. legion 5 pro serilerine bakılabilir, yeni serisi şu ara yeni geldi ülkeye nerelerde satışta bilmiyorum 11. nesil işlemciyle satıştaydı epeydir.

2. sorudaki cevap da bir nevi şu, aslında i7 12700H dengi olması beklenen işlemci ryzen 7 6800h amaaa yeterince dengi olamıyor :) yazılım kısmında amd biraz önde olsa da oyun performansında 6800h i5 12500h seviyelerinde deniyordu. bu fiyat bandında i9 ve ryzen9 bulmak mümkün 3080 ile güzel ikili olurlar. gelecek serilerde belki bütçe sorun olursa fiyatlar uçarsa vs i7 4060 ya da 4070 düşmek durumunda kalınabilir yarını öngörmek çok zor. benim ihtiyacım vardı ve beklemek işime gelmeyeceği için kafamdaki Fiyatın altını gördüğünde direkt aldım :) indirimler bütün ürünlere gelmiyor ne yazık ki 100 ürün varsa 30'unda az uz düşüş 4 5 tanesinde güzel indirim oluyor.
  • sen de git sen de unut  (16.11.22 22:35:13)
@sarrah, 3080 dememin sebebi vram 16gb olması aslında. 3070ti'da bile 8gb vram var. Bu ileride yetmez mi diye düşünüyorum işin aslı.

AMD konusunda ise aklımdan geçen cpu AMD ve gpu Nvidia şeklindeydi ama piyasada o türde bir laptop pek yok gibi gördüğüm kadarıyla.

@sen de, dediğim gibi çok aciliyeti yok ama 1,5-2 sene de bekleyemem. O arada laptoplar 100k'ya çıkarsa daha da alamam.

2k ekranlı, 3070ti (belki 3080 de olabilir) ekran kartlı laptop önerilerinizi alabilirim bu arada :) Mesela acer nitro 5 nasıldır? Acer eskiden soba gibiydi ama şimdi ne durumda bilmiyorum.
  • henchman  (17.11.22 19:01:55)