yeni alınan motor muayenesi

İki veya Üç Tekerlekli Araçlar (L kategori motosiklet ve motorlu bisikletler)
İlk üç yaş ve sonrası her iki yılda bir muayene edilmelidir.

dewmiş buraya göre
www.tuvturk.com.tr

edevletten yapacağım değil mi?
www.turkiye.gov.tr?

50 cc moturumu nisan ayında aldım sıfır 2022 model olarak. nisan 2025te mi yaptırmalıyım?

hepsi doğru, randevu e-devletten de tuvturk'ten de (mobil uygulama dahil) yapılabiliyor.

gitmeden egsozu ayrı bir yerde yaparsanız daha rahat olur. tuvturk sahasında egsoz ölçüm yeri var ama yoğunluktan dolayı sıkıntı olabilir. çevrenizdeki egsoz ölçüm yerlerini araştırın. ben mahallemdeki fiat yetkili servisinde yaptırıp gidiyorum, marka gözetilmiyor.
  • onemoremile  (16.11.22 08:13:53)
İlk muayene arabalarda ruhsatta yazıyor. Sen de bi bak

  • glamdr1ng  (16.11.22 09:48:41)
Siz nisan 2022 tarihinde aldınız ama araç çok daha önce ithal edildiyse, bu tarih geçerli muayene için.

Yani ruhsat basım tarihi değil de ithalse ithalat tarihi, yerli ise imalat tarihinden itibaren +3 yıl süre.

Ruhsatta yazar ilk muayene bitiş tarihi, oraya bakın +1
  • John Bloor  (16.11.22 10:19:11)
senin satın alma zamanın değil, aracın türkiyeye girdiği yıldan itibaren 3 yıl sayman lazım. anladığım kadarı ile zaten 2022 model almışsın yani 2022 de giriş yapmış, 3 yıl sonra muayene olacak alet, sonra iki yılda bir, istersen tuvturk'e ilk muayenede telefon numaranı verebilirsin, muayene zamanı yaklaşınca mesaj atıyorlar, mail atıyorlar zamanın geliyor diye kafan rahat olur, bazen insan unutuyor.

Eğer muayeneyi unutursan falan çevrildiğinde polis bir uyarı veriyor sana git yaptır diye, 15 günün var, yaptırmazsan ve tekrar çevirirlerse ceza yiyorsun.
  • selam  (16.11.22 11:32:25)