ne sıklıkla bahşiş bırakıyorsunuz?

restoran, kurye, pompacı veya başkaları için ne sıklıkla ve ne kadar bahşiş bırakıyorsunuz. ben o an cebimdeki ufak bozuklukları bırakıyorum ama artık komik rakamlar olduğu için dalga geçiyormuş gibi hissediyorum. Sizde durum nasıl?

Restoran ve sucuya mutlaka hesabın %10u civarı para üstü bırakırım.(Garsonun tavır ve hareketlerinde olumsuzluk yoksa)

Diğerleriyle para alışverişim olmuyor.
  • Mirket  (14.11.22 11:36:54 ~ 12:06:01)
Kurye ve pompacıya bahşiş vermiyorum. Restoranda serviste problem yaşamadıysam %10 civarında bahşiş bırakıyorum.

  • pispinti  (14.11.22 11:40:18)
restoran servis iyi ise %10 bahşiş bırakıyorum, bazen kuryelere 5tl bahşiş veriyorum.

  • nuisance  (14.11.22 11:48:16)
restorana genelde %10'unu bırakırım
pompacıya da 10-20 tl bırakıyorum genelde
kurye vs ye bahşiş vermiyorum genellikle
  • roket adam  (14.11.22 11:50:33)
restoranda %5-%10 arası genelde, %10a yakın bırakmam için kalabalık bir masaya servis yapmaları gerek, genellikle bir ymeek siparişi ve servisi için yüksek bahşiş bırakmam zor.
Kuryelere 3-5 lira veriyorum genelde.
pompacıya bahşiş ilginç geldi ama
  • atom karincanin torunu  (14.11.22 12:23:29)
Restoranda %10'a yakın vermeye çalışıyorum. Çocuklarla beraber gittiysek ve bundan dolayı ek taleplerimiz oluyor. Bunlarda güleryüzle yardımcı olurlarsa daha da fazla veriyorum.
Yemek kuryesiyse veriyorum, yağmurlu ve karlı havalardan daha fazla veriyorum.
Pompacı camları temizlediyse bir şeyler vermeye çalışıyorum.
  • burfak  (14.11.22 12:28:35)
Kurye, pompaci vb bahsis birakmam. Yemek yedigim yerde 1000 tl alti hesap odeyeceksem yine birakmam. Ama ozel bir yemekte guzel servis sundilarsa %10 birakirim.

  • kuzey li  (14.11.22 12:28:52)
Her yerde bırakmaya dikkat ederim. Arabam yok pompacıyı bilemem ama taksici düzgünse, kurye iyi akşamlar vs dediyse (suratsız değilse), servis iyiyse vs

Restoranda servis ücreti varsa bahşiş asla bırakmam ama.
takside ve kuryede genelde paranın üstünü almamakla oluyor, 55se 60vermek gibi.
  • kuehles blondes  (14.11.22 12:43:33)
Pompacıya bahşiş vermiyorum.

Restoranda eskiden her zaman bahşiş verirdim ama ekonomik kriz sonrası hem fiyatlar çok şişti hem de maalesef yemek kalitesi bozuldu iyi yerlerde bile. Bu nedenle eğer yemekten ve hizmetten memnunsam %10 bırakıyorum. Hesapta kuver ya da hizmet bedeli görürsem bırakmıyorum. Eskiden buna dikkat etmezdim ama artık birçok yer buna geçip zorla bahşiş alıyor zaten. Bu nedenle ikinci bir bahşişin gerektiğini düşünmüyorum.

Kuryeye de hava şartları kötüyse 10 lira falan veriyorum. Dalga geçiyor gibi hissetmiyorum çünkü günde 10 kişi verse ekstra 100 lira yapacak. Günlük yevmiyeye artı olacağı için iyi bence.
  • marla is in my head  (14.11.22 13:26:24)
Kuryeye 10 lira, self servis harici %10 veririm. Hesaba servis konmuşsa üstüne bahşiş vermem.

  • gabe h coud  (14.11.22 14:05:17)
%10 ve sadece garsonlara veriyorum. her zaman değil ama o da.

türkiye için 1 liranın altındaki rakamlar komik bence de. hatta bahşiş vermek istesem bile para üstü 1 liradan azsa üstü kalsın demezdim. ayıp olur.
  • bohr atom modeli  (14.11.22 14:50:42)
Bahşiş vermiyorum. Fiyatlar fazlasıyla fahiş.
Ayrıca ayda 30 defa dışarıda yiyorum, sipariş veriyorum belki. Hepsine bahşiş vermem imkansız.

  • seaman  (14.11.22 14:54:33 ~ 15:10:13)
Hep. Eve yemek servisinde de veriyorum. Rezalet bir servis verilmediyse, ki simdiye kadar birkac kez basima geldi, hep veriyorum. %7 ile 10 arasinda birakilirsa komik gorunmez.

Restaurantlarin bir kismi Türkiye´de servis ücretini ekliyor zaten fise. Beni rahatsiz eden kismi, %12 ve civarinda olmasi bu ücretin. Bence fazla.
  • buf-e kür  (14.11.22 15:44:58 ~ 15:45:33)
bahsis vermiyorum. gereksiz buluyorum. bu hizmetleri bana sunmalari icin iyi ya da kotu bi maas aliyorlar. neden ekstra destek atayim ki.
ama biri isinin geregi harici bi yardim vs sunmussa birakirim ama bu ornegin karda yemek getiren bi kurye olmaz cunku kosullar kotu olabilir ama isi o sonucta

  • Kittie  (14.11.22 16:47:29)
restoran: güler yüz gördüysem %10. ama eğer ailece gidip yediğimiz yemekler artık 500'ün altında olmamaya başladı. o zaman 20-30 filan veriyorum.

Kurye: nadiren

pompacı: camları sildiyse

bozuk para bırakmak artık biraz ayıp oluyor.
  • teritori  (14.11.22 17:18:57)