Ney mi ne mi doğru?

'Araba neyden yapılır?' mi 'araba neden yapılır?' mi doğru? Türkçede ney diye bir şey bilmiyorum

Araba neden yapılır dedigin zaman 'nicin yapılır?' manası çıktığı icin 'neyden' deniliyor.

  • duster  (14.11.22 07:23:51)
Türkçede ney diye bir şey var: images.app.goo.gl

Söylediğiniz anlamıyla "neyden" yazmak yanlış. Okuyucunun anlamı bağlamdan çıkaracağına güveniyoruz ya da bağlam sağlayacak kadar uzun bir metin değilse, insanların kesin yanlış anlayacağını düşünüyorsak alternatif sözcükler kullanıyoruz.

Musakka neden yapılır? deyince kimse sebep sorduğumuzu düşünmez, malzeme listesi verir.
Çok istiyorsak, Musakka neyle yapılır? Musakka yaparken ne kullanılır? falan diye de sorabiliriz. Yani, "Araba neden yapılır?" doğrusu.
  • kobuzchu kiz  (14.11.22 07:38:38)
yanlış ama kullanışlı. neden yapılır değil de mesela "neden yapıyorsun" diye sorduğunda daha yanıltıcı oluyor.

"çorbayı neden yapıyorsun?"
bu soruyu ilk seferde anlamak mümkün değil. sorulan kişi hiçbir zaman direkt mercimek demez. önce ne kastedildiğini sorar.
  • bohr atom modeli  (14.11.22 14:04:17)
Bence bunun dogru sorusu araba hangi malzemelerden yapiliyor olmali. Neden diyince anlam karmasasi oluyor ne ile belki kabul edilebilir? Neyden konusma dilinde ama yanlis.

  • kuzey li  (14.11.22 16:31:45)