Ürtiker kronik olur mu?

Merhaba arkadaşlar. Bir ay önce gece uykudan uyandıran kulak arkası, kafa ve boyun kaşıntısı ile uyandım. Doktora gittim hap verdi ilk başlarda geçer gibi oldu ama geçmedi. Geçen hafta uzaman doktora gittim ürtiker olduğumu ve ne kadar süredir olduğumu sordu 4 hafta dedim. 6 haftadan sonra kronikleşiyor dedi. Hap verdi 14 gün kullan geçmezse geri gel dedi. 5 hafta bitti kaşıntı ve döküntü azaldı ama geçmedi. Bu hastalığın kronikleşmesinden korkuyorum.
Bu arada dengesiz ve hızlı bi şekilde (6ay) 22 kilo verdim diyet ve sporla. Uzman destek almadan. Bu kilo verme bağışıklığımı düşürmüş olabilir mi ? Ondan mı çıktı bu hastalık? Bir hafta sonra yine de geçmezse ömür boyu bu hastalığı çekecekmişim izlediğim doktor videolarında öyle diyorlar.
Bu hastalığı yaşayan, atlatan, veya atlatamayan var mı hiç?

bu bendede vardı. panik yapmayın. hatta bir süre ara ara geçip yeniden oluyordu.
öncelikle olabildiğince stresten uzak kalabilmeyi veya stresi tolere edebilmenin bir yolunu bulmak zorundasınız. çünkü çoğu zaman stres kaynaklı olan bir hastalık bu.

benim yüzüm hariç tüm vücudumda çıkıyordu bu. ilaç kullandım. geçti. sonra ara ara tekrar hafif seviyede tek tük oluyordu o zamanlarda vücudumda kabarma oldukça doktorun verdiği ilacı kullandım. şuan yıllardır olmuyorum.

öte yandan hazır abur cuburlar(çubuk kraker dahil) kabuklu yemişler, deniz ürünleri vs bunlara bir süre ara verin. zaten doktorunuz gerekeni söylemiştir sanıyorum bu konuda.

kilit konu stres yönetimi ve sağlıklı beslenme.
geçmiş olsun.
  • pardus  (13.11.22 21:31:06)