aile içi tapu devri nasıl yapılıyor?

babam bir evin tapusunu benim üzerime geçecek.
internette şöyle okudum:

belediye rayiç değeri üzerinden alıcı % 2 - satıcı % 2 tapu harcı yatırıyor.
bir de döner sermaye tutarları var.
sonra tapuya gidiyoruz satış işlemi gibi oluyor.

bağış ve hibenin vergisi daha yüksek diye okudum.

doğru mudur, deneyimi olan var mı acaba?
çok teşekkürler.

Belediyeden rayic bedeli ogren ve o tutari goster satis bedeli olarak.
Baban olmediyse, miras yoluyla sana gecmiyorsa, kacis yok, odenecek vergiler.

  • sekerler diyarinda bir ruya  (12.11.22 15:59:44)
@sekerler diyarında bir ruya

evet dediğiniz gibi e-devlet üzerinden belediyenin sitesine bağlanıp rayiç değere baktık. 550.000 TL görünüyor (gerçek piyasa değeri 5.000.000 TL civarıdır.)

550.000 TL üzerinden toplam %4 vergi ödeyeceğiz dediğiniz gibi, onu kabullendik.

çok teşekkürler.
  • la lykia  (12.11.22 16:05:27)
Allah uzun ve sağlıklı ömür versin, babanız ahrete göçtüğünde buna itiraz edecek başka kardeşiniz yok mu?

Aslında itiraz da şu an önemli değil, başka kardeşiniz yok mu? Yoksa sıkıntı değil, ama başka bir mirascı varsa ileride bunun için dava açıp sizi sıkıntıya sokar.

Eğer başka mirascı var ve ona bu evden miras vermek istemiyorsanız, gerçek bir satış gibi işlem yapın.

Rayiç değer 550 bin ise 600 bin satış gösterin mesela, bu tutarı da sizin hesabınızdan babanınızın hesabına eft/havale yapın.

İleride bir dava konusu olursa bunun gerçek bir satış olduğunu, babanızın evi site sattığını ve ödemesini yaptığınızı ispat edersiniz.

Hukukcu arkadaşlar daha iyi bilgiler verirler mutlaka.
  • John Bloor  (12.11.22 17:09:05)
@john bloor

başka mirasçı yok. tek çocuğum. evli de değilim. bekar, çocuksuz.

babam 65+ yaşında. kredi çekemiyor.
ben kredi çekeceğim, evi ipotek edeceğiz.
  • la lykia  (12.11.22 21:04:27)