[]

3 kameralı iPhone modelinin nasıl alındığı hakkında

Merhaba. Bu 3 kameralı iPhone modeli (sanırım iPhone pro) çıktığından beri markette, fırında, metroda, trende, okulda, tamircide falan hep görüyorum. Az önce fiyatına baktım. 45bin lira minimum. İnsanlar gerçekten bu telefonları nasıl alabiliyor? Bu telefonun toplumsal statü getirisi yüksek mi? Yatırım aracı mı nedir? Kasiyerde bile 3 kameralı olmasa dahi iPhone görüyorum. Bu durum sadece bana mı garip geliyor?
 
iPhone'lar yillarca ayni performansi veriyor. herkes iPhone'un cok uzun yillar dayandigini bildigi icin aliyor. bircok insan daha sonra satabilecegini bildigi icin tercih ediyor. hatta daha pahali bile satilabiliyor (ozellikle Turkiye gibi ekonomisi ucan bir ulkede)

eh tabi kullanmasi da daha kolay ve keyifli.

ha tabi pili cok iyi degil ama kapasitesine gore iyi bile dayaniyor. ben de isterdim 4-5 gun giden pili olsun. bir gun olacak o da elbette...

yani insanlar borca harca girip aliyor, elindeki eski iPhone'u satip aliyor.
  • supergirl  (11.11.22 20:22:19 ~ 22:14:37) 
3 kameralı iPhone'ların ilki 2019 yılında çıkan iPhone 11 Pro. Yaklaşık 3 yaşında.
Pek çok insan telefonuyla çok vakit geçiriyor. 4-5 yıl öncesiyle karşılaştırsak bile ciddi bir artış var bence günümüzde.
Eskiden günde 1-2 saat kullandığımız cihazı artık günde 7-8 saat kullananlar var. Çok kullanıldığı için bütçeden daha fazla pay ayrılıyor bence.

Bu arada iPhone'ların fiyatına dolar olarak bakarsak eskiden 700 dolar civarındaydı son yıllarda ortalama 1000 dolar civarında. Yani dolar olarak baktığımızda da artış var ama Türk Lirasında gördüğümüz kadar değil. Türkiye'de cep telefonuna vergiler gitgide ağırlaştı, fiyat o yüzden çok yüksek noktalara ulaştı.

Belki de telefona bu kadar para harcanmasının bir sebebi de artık araba veya ev almanın çok uzak bir hayal olmasıdır.
Eskiden 2-3 yıl tecrübesi olan ve çok yüksek bir pozisyonda olmayan çalışan bile eski ve küçük de olsa bir araba alabiliyordu, şimdi 10-15 yıl tecrübeli bir çalışan için bile eski de olsa bir araba almak çok zorlaştı.
Eve, arabaya harcanamayan para telefonda gidiyor olabilir.

iPhone telefonların uzun süre dayanması ve acil bir nakit ihtiyacında kolayca satılabilmesi de başka bir tercih sebebi olmalı.

Elbette bilimsel bir araştırma değil ama bir çırpıda aklıma bol bol sebep geliyor.
  • michael_knight  (11.11.22 20:56:34) 
üsttekilere ek olarak, asgari ücretle çalışan bir tanıdığım var. hayattaki tek yatırımı iPhone pro max almak. başka hiç bir şeye para biriktiremiyor, ona da biriktirebildiği ve telefon da 2. elde tl bazında en azından sürekli değerlendiği, o telefonu almazsa da para biriktirmeyi beceremediği için tüm parayı gidip ona gömüyor.

bir de gerçekten telefon çok insanın hayattaki tek eğlencesi kaldı. aile evinde yaşayıp, gönlünce bi film bile açıp izleyemeyen, huzursuz çevrede yetişip hayatı boyunca deli gibi çalışan insanlar var. tek kaçış noktaları ve tek lüksleri telefon diyebilirim. o yüzden mantıksız gelmiyor bana.
  • roket adam  (11.11.22 22:12:07 ~ 22:12:48) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.