Kira 1350’den 3000 oldu. Normal mi? :(

Ev sahibini de kiracıyı da haklı buluyorum ama kiracı Anadolu’nun küçük bir şehrinde öğretmen. 2 yıldır aynı evde oturuyordu. Geçinemediği için yazın istifa edecek.

Değil, cok yüksek. Ev sahibini hakli bulmam bu kadar yukseliste. 1 senede yüzde 222 artacak bir olay yok.

  • logisticsmanager  (06.11.22 13:52:29)
E kabul etmeseydi? Zorla değil ki.

Normal değil.
  • ruhen hastayim ben  (06.11.22 13:55:36 ~ 13:56:27)
Normal

  • balpolen  (06.11.22 13:56:54)
Yaparsın yapmazsın ama elbette normal.

Geçen sene 8.50'ye aldığım kefir 25.50 olmuş. Neden normal değil?

Barınma hakkı vb demesin kimse beslenmek de hayati bir ihtiyaç.
  • msb  (06.11.22 14:08:03)
Evin kombisi bozulsa, fayansı düşse, banyodan alt kata akıntı olsa, gelecek tamircinin geçen sene alacağı para ile bu senekini kıyaslayınca, normal değil, az bile yapmış.

Ama (kiranın yeniden değerleme zamanları değilse eğer) yasal değil. O ayrı.
  • Mirket  (06.11.22 14:19:49)
Normal değil. %25 yasal sınırdan yapıp geçmeliydi. Kimse kimsenin yatırımını finanse etmek zorunda değil.

  • liberal demokrat partili hamit  (06.11.22 14:21:33)
benzerini biz yaptik kiraci ile anlasmali uzlasmali sekilde. normal cunku o kiraci ciksa 6 gibi bi sey olur. 3 yaparak vicdanli davraniyor. tr de hicbi yerinde 1350 gibi bir kira kalmadi. ogretmense neden gecinemeyip istifa ediyor anlamadim ogr maasi 9 kusur bir sey?

  • ala09  (06.11.22 14:22:17)
Normal değil, yasal da değil.

  • skylerblack  (06.11.22 14:29:30)
en düşük öğretmen maaşı 12700 tl. bunun %23’ünü kiraya vermek gayet normal bence. istifa muhabbeti bence duygu sömürüsü. yılbaşında özel sektörde hiç kimsenin almayacağı maaş zamlarını alınca istifa fikrini değiştirir.

ha bu arada yasal hakkı %25, 2 katını kabul ettiğine göre geçerli bir sebebi var diye yazdım. yani kabul etmese etmez. ama hesap açısından bakarsak bence bu kira rahat ödenir.
  • roket adam  (06.11.22 14:31:38)
kağıt üzerinde yasal olmasa da bu talep normal. herkesin geliri artıyorken yatırımı ile ev almış olan kişinin de aynı oranda zam talep etmesinden normal bir şey yok.

kirada oturan kişi yasal hakkını doğal olarak talep edebilir ama ev sahibine bu nedenle kötü gözle bakması ya da onu anlamaması çok garip. geliri artarken "bu benim hakkım" deyip kiranın cüzi miktarda artmasını talep etmek ve kendi maaşına aldığı zam oranında artmasının talep edilmesini yanlış bulmak bir nevi fırsatçılıktır.
  • bohr atom modeli  (06.11.22 14:35:02 ~ 14:36:57)
Peynirin kilosu da 200 lirayı geçti mesela. Bu ne kadar normal? bence hiç değil. Düzgün spor ayakkabı 2000 lira üstü. Lcw'de bir kazak 250 TL. Bunlar da temel ihtiyaç.

  • seaman  (06.11.22 14:42:04)
herhangi bir ürünü ya da hizmeti almak istiyorsanız piyasa fiyatını ödemeniz gerekir. onun dışındaki seçenekler huzursuzluk getirir ve uzun vadede ev sahipleri bir çözüm bulur. bu olanların ev sahiplerine 1 zararı varsa kiracılara 2 zararı var. bu tavırlardan dolayı birçok insan kiracı çıkınca evini kiraya vermiyor. bu da kiraları daha da arttıracak.

ayrıca insanlar sineğin yağını çıkarmak istiyor. büyük ihtimalle başka ev baksa 3000'e bile bulamayacak. piyasanın altında oturuyorum diye düşünmüyor neden 1600-2000 lira ödemiyorum diye düşünüyor.

ben şunu anladım. akp bu ülkeye az. istediği kadar hukuksuz olsun eğer bir olay kendilerine çıkar sağlıyorsa insanlar bunu savunuyor. seçim sonuçları ne olursa olsun bu ülke değişmez.

bir de durumun saçmalığını şöyle görebilirsiniz. mirket'in dediği gibi eve tadilat yapılması gereksin. ev sahibi 16200 lira kira alıyor yılda. sağlam bir tadilat yaptırsa daha fazla tutacak. neden tadilat yaptırsın? olası bir tadilat durumunda kiracı evde otursun diye para harcamış gibi olacak.
  • nick bulamadim  (06.11.22 14:44:44 ~ 14:53:19)
Öncelikle en düşük öğretmen maaşı 12700 tl değil. Gaza gelmeyin hemen. 9-9.5 civarı maaşları var ek derssiz. Ek dersle 11.5-13 arası değişiyor.

Zamma gelirsek,
Baktığında normal ama yasal değil. Biz yasal olmayan şeyleri normalleştirmeye çok alıştığımız için sorunlar yaşamaya devam ediyoruz. Hadi hükümet suçlu %25 ne dedin. Yine Tüfe/Üfe oraninda olmalıydı. Hayat pahalılığından bahsetmiyorum dikkat ettiyseniz. Kanunilikten bahsediyorum.
  • westblack  (06.11.22 15:03:38)
Allahtan Avrupa'da yaşıyorum da ev sahipleri peynirin kilosu kaç oldu falan diye gelmiyor. Devlet ne açıkladiysa onu yapiyor, aidat sene sonunda fazla odendiyse geri iade ediyor falan. Enflasyonun yarisindan az zam yaptilar, bitti gitti.

Geçen müdürle konuşurken kira vs konustuk. Fransa'da asla ev alıp kiraya vermem çünkü kiracilarin çok fazla hakkı var, misal bir kiracıyı evden çıkarmak iki üç sene dedi. Bu sebepten bu riski hayatta almam dedi.
Türkiye'ye geliyoruz, yasaları önceden bilen (yani kiralarin peynir kaç kat artmış diye artmadigini bilen) kisiler "ben neden canımın istediği zammi yapamıyorum" diyor. E evi alırken zaten caninin istediği zammi yapamayacagin, 5 seneden önce dava acamayacagin, 10 seneden once evden cikaramayacagin belliydi. Hem risk alip hem de riskten şikayet etmek çok komik.

Bana göre istenen zam çok yüksektir. Türkiye'de hesaplanan enflasyondan daha yüksek zam isteyen adama gülerim. Kisi vermezse haklıdır. Ha ev sahibi isterse yüzde bir milyon ister, kendi mali. Ama verememek kiracinin hakki ve kiracının vermemesini yasal haklarla korumak da devletin görevi.

Kiraci bunu hakki varken kabul ediyorsa o zaman neden agliyor onu da anlamadim.
  • logisticsmanager  (06.11.22 15:09:13)
Açıklanan komik TUİK enflasyon oranı ve saçma %25 kararına göre yasal değil ama geçtiğimiz yılda gider kalemlerdeki artış orana bakacak olursak normal (hatta normalin altında).

  • nawar  (06.11.22 15:39:11)
fazlasıyla normal. 3000tl para değil bu devirde.

  • faaip de oiad  (06.11.22 15:39:25)
yasal bile olmayan bir şeye ne güzel normal diyorsunuz ya. arıyorum 155'i şimdi.

  • coldegezenkutupayisi  (06.11.22 15:41:19)
Cok rica ediyorum o maasi bizzat almayan kimseler, a haberi izleyip en dusuk ogretmen maasi 12.700 falan yazmasin. Burada yeni goreve baslayan ogretmen arkadaslar vardir. 10 bini goremiyorlar henuz.

Ikinci olarak da Avrupada soyle oluyor diyen logisticmanager arkadas icin de, Turkiyede yasayip, 1300 tl kira alip, %25 zam yapmasini diliyorum bigun. Isin icinde olmayip ordan konusanlarin agzina gercekten kurekle vurasim geliyor.
  • balpolen  (06.11.22 15:53:40)
@balpolen; son cümleyi okumamis sayiyorum, seviye düşmesin diye.

Burada birçok kere yüzde 25'in haksız olduğunu ve yanlış olduğunu söyledim, cevap verdiğim önceki duyurularin hepsinde var. Bana göre önceki sistem neyse devam etmeliydi, bu sadece mevcut hükümetin kendini kurtarma cabalari.
Bu devam etseydi ev sahibi yüzde 222 zam falan alamazdi. Haliyle bu zammin normal bir tarafi yok.

Türkiye'de ailem var, malimiz var ama kiracı ile uğraştığımiz bir şey yok çünkü riskini bilmiyorum. Kiraci ile ugrasacak bir olaya girmem.
Bildiğim için de hem riski alip sonra da ağlamıyorum (bunu gene yüzde 25 için demiyorum. Istediği yüzde 200luk zammi yapamadığı için aglayanlara diyorum).
  • logisticsmanager  (06.11.22 16:07:51)
@logisticmanager çarpıtıyorsun. avrupa'da enflasyon %10 oldu millet ayağa kalktı. burada ona enflasyon bile demiyoruz. burada da %10 enflasyon olsun ev sahipleri sorun etmez.

ayrıca ev sahipleri zam yapmıyor. zaten enflasyon oranındaki zam, zam değildir. sadece gerçek enflasyon ederinde artış istiyorlar. bu da en doğal hakları. zaten yasalarla korunan da bu. peki sorun ne? hükümetin enflasyonu çarpıtarak açıklaması. doğal olarak ev sahiplerinden kiracılara servet transferi yapması. hükümet gerçek rakamları açıklasa kiralar büyük oranda ev sahiplerinin talep ettiği noktada olacaktı.

artan ev kiraları için ev sahiplerine kızan yoğurt fiyatları artıyor diye bim'e de kızıyordur. aynı mantık.
  • nick bulamadim  (06.11.22 16:09:42)
Son cumleyi okuyabilirsin. Buraya gel, burda yasa, burda kazan. %25 zam yap, sonra konus.

  • balpolen  (06.11.22 16:11:16)
Genel yaşam pahalılığına sesini çıkarmayıp da ev kirası pahalı demek fırsatçılığın kendisidir.

Ülkede 15 milyondan fazla mülteci ve ne idüğü belirsiz insan var. Bu adamlar ödüyorlar işte bu kiraları. Avrupa'da yaşayan arkadaşın ülkesine gelemeyenler Türkiye'ye geliyorlar. Buna sesini çıkarmıyor kimse.

%25 olayına gelirsek bu piyasayı daha da berbat hale getirdi bence. Bir şey baskılarsan, yasaklarsan daha da artar.

Kesinlikle balpolen +1 diyorum. Gel burada yaşa ondan sonra 1300 liraya ev kiraya ver bakalım. Kiracı çıktıktan sonra evi bakım yaptırsan 30 bin tl masrafı çıkar.
  • seaman  (06.11.22 16:15:42 ~ 16:16:44)
Gene yazıyorum, kaç kere söylemem gerek bilmiyorum ama yüzde 25 doğru degildir, yasal olması doğru olduğuna gelmez. Ki sözleşme yapilirken olan bir kanun olmadığı için de yanlış buluyorum.

Buna ek olarak kira x'mis ne kadar ucuz gibi söylemler sacmadir, çünkü kiraya ilk başta karar veren ev sahibidir ve hataysa onun hatasidir. Kafasina silah dayatilmadiysa ya da devlet karariyla 1350 denilmediyse önemsiz bir detaydır.
Ardından bir sozlesme imzalanmistir ve trilyon yıldır bu sözlesmenin şartları bellidir; ev sahibi canının istediği zammi yapamaz.

Istenen zam; %222
Tufe 12 ay; %65. Tüfenin 3.4 katı.
Yi-tufe 12 ay; %122. 1.81 katı.
Enflasyon; %85. 2.61 kati
Enag enflasyon; %185. 1.2 katı.

Kısacası kişinin istediği zam orani her hesaplamada yüksek. Alın devletin kurumu olmayan enag'a göre bile kişi yüzde 20 daha fazla kira istiyor.
Bu verilerle ne yaparsaniz yapın. Yüzde 222 normal denildiği ortamda ben de yüzde 25 yapan adamlara haksiz diyemeyecegim artık. Elini versen kolunu alacaklar belli.
  • logisticsmanager  (06.11.22 16:40:06)
@logistic tamam hadi ev sahipleri biraz ipin ucunu kaçırdı. en azından %185 olmalıydı. sorun bu zaten. kiracılar buna laf ediyor. %222 değil de %185 istese kabul edecekler miydi? tüfe hesabı olarak hükümetin verilerini kullanman doğru değil.

tüm bunların dışında şöyle bir durum var. sonuçta serbest piyasa. ev sahipleri beklentileri olan kazancı elde edemeyince piyasadan çekilir. ve bir işte bir tarafın rızası yoksa uzun vadede bir çözüm bulur. kısa vadede bir şey yapamaz ama uzun vadede muhakkak bir çözüm bulur. bu yüzden ev sahipleri ile anlaşmak kiracıların yararına olur. en fazla 1-2 yıl ucuza otururlar sonra da daha da artan kiralardan dolayı daha fazla ödemek zorunda kalırlar. yani eninde sonunda kiracılar piyasa fiyatını ödemek zorunda kalacaklar. o yüzden sürekli işi böyle yokuşa koşmaları anlamsız.
  • nick bulamadim  (06.11.22 16:49:25)
Ne kadar enteresan ki Türkiye'de yaşamıyor diye toplasip laf attığınız kişi iki dakikada 4-5 tane veri koyunca hemen değişti ortam. Demek ki bir konuda bilgi sahibi olmak için illa orada yaşamaya gerek yok. Boşuna normal degil demedik, bilgimiz farki fikrimiz oluyor.

@nick bulamadim;
Yüzde 185 olmali miydi? Eğer açıklanan enflasyon böyle olsaydi; evet. Aciklanmadi; o zaman hayır. Bu noktada iki tarafın tepki göstermesi gereken yer belli.
Kiracilarin almadığı zammi ev sahiplerine vermesini beklemek acikcasi minnosluk olur. Ev sahipleri istedigini isteyebilir ama yasalar neyse onu alır. Yani bu risk zaten 10 sene önce de biliniyordu. Bana göre tek sorun yüzde 25 olayı. Onun dışında imzalanan neyse ona uyulur ve bunda bir sorun varsa bunun çözümü "kiracilar da anlayisli olsun" beklentisi değildir çünkü ben bir senede yüzde 185 zam alan kişileri anca duyuruda görüyorum. Onun dışında Türkiye'de yasayan tanidiklarimdan hiçbirinde bu yok, olmadığına göre bu insanlarin da kirasini iki kati yapmasını beklemek garip bence.
Ki bu arada bu enflasyon doğru açıklanmıyor olayi taa 2018-2019 yılından beri var. O dönemler de böyle olurdu, ha belki aynı fark değil ama gene de ciddi bir fark vardi. O dönemde de yasalar belliydi, risk belliydi. Bunu bile bile hala ev satın alip kiraliyorsa kişi, ben neden sürpriz yumurtadan çıkmış bir bilgi gibi davranildigini anlamadım.

isi yokusa sürmek neden anlamsiz bilmiyorum. Benil derdim yok ama ülkede milyonlar sefalet içinde. Bu insanlar için 3-4 sene daha ucuza oturmaktan daha mantıkli bir yöntem yok. Geçen burada da yazmisti biri yok işte daha ucuz yerde yaşayacaklar falan; İstanbul'da misal ucuz yer yok. Geçen baktım 3 bin lira kiraya şehir merkezine 2.5 saatte olan yerler var toplu taşıma ile. Bunu çekeceğine kişi bu sefaleti 3-4 sene daha öteler sonra ne olursa olur. Doğru yanlış demesem de bunun mantıksız olduğunu söyleyemem. Sonuçta ev sahipleri de şu an ellerinde ne varsa yapmaya çalışıyor (kiralari bilmem kaç kat yüksek tutmak, tahliye taahhütnamesi almaya çalışmak vs). Iki tarafta elinden geleni yapmaya çalışıyor.
  • logisticsmanager  (06.11.22 17:33:59)
Bedava bence. Daha aşağısına oturmak ev sahibinin malını gasptır.

  • Hallegadola  (06.11.22 21:27:17)
asgari ucretin 7 bin, 8 bin hatta 9 bin olacagi konusuluyor. 3000 lira kira cok uygun. korkunc bir enflasyon donemindeyiz ama kafa olarak uyum saglayamiyoruz yeni rakamlara. aynen paradan alti sifir atilinca milyon, milyar kullanmaya devam etmemiz gibi.

  • juninho77  (06.11.22 21:38:57)
1350 azmış ama 3000 de çok. Küçük şehir diyorsunuz bir de. 2500'de anlaşın.

  • dissendium  (06.11.22 21:45:53)