Tatildeyken üst kattan su akması

Benim değil ama bir komşumuzun başına gelmişti. Kendisi 2 ay memleketine gitmiş döndüğünde ise evin ve eşyaların su içinde olduğunu görmüş. Üst kattakilerin su borusu patlamış. Burada hukuki durum nedir? Sonuçta üst katın haberinin olması imkansız ama sıkıntı ordan kaynaklanıyor. Evin tadilatını ne kadar olursa olsun üst kat mı karşılamalı yoksa komşusu evde olmadığı için eşyalar konusunda sorumluluğu yok mu? Evin sigortalı olması durumunda sigorta tüm maliyeti üst kattan alabilir mi?

Ev sigortalı ise hiç dert etmesin, sigortadan hasarını karşılatsın. Gerisi sigorta şirketi ile üst kat komşu arasında.

Ama komşuluk hatırı için sigortaya başvurmadan önce üst kata bilgi verip, eğer istese araya sigortayı karıştırmadan hasarı ödeyebileceğini iletin.

Çünkü sigorta ile karşılandığında hasar bir tık daha fazla rücu eder üst kat komşuya.

Sonra "bize niye haber vermeden direkt sigortaya yaptırdınız, biz daha kolay hallederdik" demesinler.

Ben üst kat komşu olsam, "sigortayı karıştırmayın, ben hallederim her şeyi" derim.
  • John Bloor  (05.11.22 14:54:28)
@john teşekkürler ama ben hukuki durumunu merak ettim. Evde olsalardı sadece tavan parası öderdi ama eşyaları ödememe hakkı var mı? Haber verilmediği için büyük hasar oluştu deyip itiraz ederse nasıl karar veriliyor onu merak etmiştim.

  • jepa  (05.11.22 15:32:59)
Haberlerde görmüştüm, hatta emsal bir karar da vardı. Ne olursa olsun üst kattaki ödüyor.

  • duma duma dum  (06.11.22 11:05:49)