bi telefonu ortalama ne kadar kullaniyorsunuz

bu aralar telefon alicam.
bugunku bi duyuruda bi kullanici iphone 11, 2 3 yil goturur demis cevap olarak.
tamam eski telefon da anlamiyorum nasi bu kadar az goturur.

2016da alinma ortalama segment bi samsungum var.
bi suru uygulama yuklu, sosyal medya aktif kullaniyorum, fotograf cekiyprum surekli, maillerimi takip ediyorum, aksamlari yatakta dizi izliyorum alistim ekran kucuklugune bilgisayari aramiyorum, internetten bi seyler okuyorum vs.
ne bi donma ne bi yavaslik var.

bikac yildir da guncelleme bile yapmiyorum galiba gelmiyor da hic orali degilim yani. bende mi bi gariplik var? simdi iphone 11 alsam bu mantikla beni bi 10 yil goturmeli.

baskalarinin telefonu yavasliyor mu. yani 2022de cikmis bi telefon 2025te cop mu yavastan?
millet napiyor da ne kullaniyor da cop oluyor telefonlar?

yeni telefon alma istegim de hem sikildim hem de fiyatlar giderek artiyor e 6 yillik telefon bi tane alayim diye alacagim

çöp olmuyor ki, sadece diğerlerine kıyasla kötü kalıyor. herkesin telefon değiştirme motivasyonu aynı değil. iphone 11'im var mesela, değiştiren biri olsa sebeplerini anlarım. ama bu dediğiniz işlerde sorun yaratıyor mu? hayır.

  • ghilleinthemist  (03.11.22 19:41:55)
Bugune dek hep samsung kullandim, kapaklisindan simdiki dokunmatigine. Hepsini de telefonlar olene dek kullandim, ortalama 5-6 yil. Ama yakin zamanda zengin olursam basicam parayi aypon alicam, bendekini anneme vericem veya ihtiyaci olan bi ogrenciye.

  • summer timetable  (03.11.22 19:45:11)
İşimi görmez olasıya kadar. O yüzden belli bir süre yok. Eski telefonumu yıllarca ekranı kırık kullandım hatta.

  • yazdonumu  (03.11.22 20:07:28)
4-5 sene. son telefonumu 5 sene kullandım.

  • false pretension  (03.11.22 20:09:56)
İşimi görmez olasıya kadar +1

3 yıl öncesine kadar iPhone 6s kullanıyordum, pikselleri ölmeye başlayıp ekranın dörtte biri görünmez olunca artık yeter diye yeni telefon aldım. Şu an kullandığım telefon toplamda üçüncü akıllı telefonum.
  • kobuzchu kiz  (03.11.22 21:09:29)
genelde 3 yıl.

  • kuzey li  (03.11.22 21:15:20)
3.5 yil oldu, seneye bu zaman yenilemeyi dusunuyorum. samsung a50.

  • taurina  (03.11.22 21:21:58 ~ 23:36:06)
Kullandığım ilk akıllı telefon olan Iphone 5s'i 7,5 sene kullandım.

  • put it in your appropriate place  (03.11.22 21:57:24)
11 alma ben memnun değilim. Varan varsa 13 al bence.

  • Hallegadola  (03.11.22 22:03:38)
cop olmuyor+1
ariza olunca batarya falan bozulunca telefoncuya goturuyosub ve sonra bu donguyu bozamiyosun

  • ala09  (03.11.22 22:04:02)
2018'de Motorola almıştım, 16 GB hafıza 4 GB ram android 7.1 600 TL idi. Birkaç ay önce bataryası iptal oldu. Batarya hemen bulamadığım için yenisini aldım, batarya sonra buldum yedek olarak duruyor ve bir sorunu yok. Ama birincisi android sürümü eski kaldı. İkincisi 16 GB dahili hafıza hiçbir şeye yetmiyor artık.

Şu an yeni alacak olsam min. 64 GB dahili hafıza ve en yeni ya da bir onceki versiyonu olanını alırım. Bunu yapmazsan da 3-4 sene gitmişti eskisi ama böylesi daha mantıklı geliyor, zorlarsan ve donanımsal arıza olmazsa 5-6 yıl kullanırdim ben.
  • encokbenisevinnolur  (03.11.22 22:20:58)
Esimde de bende de ilk ciktigi yil aldigimiz iPhone 7 Plus vardi. 6 yil kullandiktan sonra artik degistirme zamani geldi deyip birer 14 Pro Max aldik. Muhtemelen bunlar da 6 yil gider, artik iPhone 20 aliriz bi dahakine :)

  • sertac akin  (03.11.22 22:29:44)
zamanında samsung s3 mini almıştım. 2 yıl sonra bataryasını değiştirmeme rağmen harici şarjla geziyodum. iş için de çok kullanıyodum ama öldü yani yapacak bişey yoktu artık.
uzun kullanmak istiyosan iphone al dediler ki hiç sevmezdim, iphone nun o kendi dünyasına girme şartı fln gıcık oluyodum. ama iphone 6s aldım ilk çıktığında, hakikaten o performansa rağmen bi 5 yıl kullandım, şarjı ölmüştü artık, değiştirip hala da kullanabilirdim de kasmadım, duruyo kenarda. iphone 13 pro aldım, hayatıma devam ediyorum. en az 5 yıl da kullanırım bence, zaten fiyatlar almış yürümüş..
önerim kesinlikle harici şarj kullanılmaması, gerçekten bataryayı öldürüyo.
  • sirkelimon  (03.11.22 23:25:30)
3 tane iphone (3gs/6s/12) kullandım, genelde 5-6 yıl. Bi de pili bitiyo diye değiştiriyorum aslen, yoksa pili değiştireyim de kullanayım desem 1-2 yıl daha gider.

Ama iş gereği elimin altında hep bilgisayar var, telefonum olmasa aramam. Senin gibi yoğun kullanıyor olsam daha sık değiştirmek isterdim belki. Çünkü atıyorum ekran kalitesi yükseliyor, kameralar uçuyor kaçıyor, hafızalar artıyor vs.

Madem o kadar yoğun kullanıyorum konforlu olsun derdim. Bilgisayarı 3 yılda bi değiştiriyorum mesela. 2012-2015-2018 ve 2021 model bilgisayar almışım düşününce. Dümdüz 3 yılda bir değiştiriyormuşum :)
  • plutongezegendegilmi  (04.11.22 00:03:25)
Ben de tamamen bozulana kadar kullanma taraftarıyım. Samsung S6 kullanıyorum ve 7 seneden fazla olmuş. 2 kere pilini, bir kez de arka kamerasını değiştirdim. Artık parmak izi sensörü çalışmıyor ama hala işimi gördüğü için değiştirme gereği duymuyorum. Şu var ben neredeyse sadece haberleşmek ve internette gezinmek için kullanıyorum, başka bir beklentim yok.

  • reactionic  (04.11.22 00:06:53)
6 yıl muhabbeti şuradan geliyor:
endoflife.date

Supported kısmında telefonun hala güncelleme alıp almadığı yazıyor.

Ios'un en son sürümü ile beraber Iphone 7 desteği düştü. Apple'dan OS desteği kesilen bir telefon için uygulama geliştiricilerin de desteği kesmesi çok sürmez. Yani en basit örnek olarak, Whatsapp kullanılamaz hale gelebilir.

Aynı mantıkla, 2019'da çıkan Iphone 11 için de desteğin kesilme tarihi muhtemelen 2025 olacak. Bu durumda 2.5 yıl destek alacak bir telefon almak mantıklı değil.

Iphone 13 ya da 14 almanı öneririm. Temiz 5 sene kullanabilirsin, güncelleme olayını kafana takmadan.
  • sarahkerrigan  (04.11.22 00:15:19 ~ 00:16:06)
ortalama 3 yıl
iphone 4 - 5s - 6s - x - 12 şeklinde gitti şu ana kadar.
telefon önemli benim için çok ciddi kullanıyorum hem iş hem keyif için.
  • roket adam  (04.11.22 00:26:02)
Şu an elimdeki 3. yılına girdi. Bence 1-2 yıl daha kullanırım gibi.

  • Amaranta ursula  (04.11.22 01:23:39)
iphone 7 var ilk çıktığı gün aldım. 6 senedir bende. Para yok diye mecburen kullanıyorum yoksa yenisini alırdım. 3 yıldan sonrası bayar.

iphone 11 zaten 3 yıllık bir telefon 2-3 yıl sonra güncelleme almayacak.
  • Erestor  (04.11.22 03:27:52)
2 yılda 1 şirket veriyor

  • gabe h coud  (04.11.22 07:50:15)
sifir aliyorum, 3 sene kullanip ortalama aldigimin yarisina satiyorum, yenisini aliyorum.

yeni telefon alacaksan ben olsam en eski 12 alirim ki 4-5 sene gotursun.
  • cooperr  (04.11.22 08:41:19)