Elektirik tüketimi

Merhabalar,
Ekteki resimde 24 saatlik tüketim miktarları var. Aylık kullanım toplam 20.000 kw civarı. günlük kullanımı nasıl çıkara biliriz yardımcı olur musunuz?

teşekkürler.

Hesap hatası var sanırım, T toplam tüketimi gösterir, 30 gün ile çarparsak 167 kw yapar.

O da güncel kw birim fiyattan çarpılır.

T1-T2-T3 gün içinde farklı zaman dilimlerine ayırıyor, bu tarifeyi seçerseniz hepsi ayrı ayrı fiyatlandırılır.

Yani bu tablo 24 saat ise, aylık 20.000 kw kullanım yapmaz.

Kaçırdığımız bir şey var, ya da soruyu anlamadım.
  • John Bloor  (01.11.22 12:24:15 ~ 12:25:03)
evet tutmuyor. acaba çevirme hatası mı yapıyorum diyordum. acaba 5566 rakamını 556,6 kw olarak mı okumamız gerekiyor?

  • piranase  (01.11.22 13:09:54)
@John Bloor +1

20.000 Kwh verisi nereden geliyor?
Görselde iki farklı zamanda ki anlık endeks verisi alınmış, farkı hesaplanmış, burada ki T0 değeri toplam tüketim oluyor.

Tüketim hesabı için geçmiş dönem faturalarınızdan aylık tüketim değerlerine bakın / gün sayısı yapın.

Bunun haricinde sayac üzerinden optik port+yazılım ile veri okunabilir ancak optik port kolay bulunan birşey değil.

Sayaç/marka model nedir?
  • sealth  (01.11.22 13:14:45 ~ 13:15:46)
MAKEL C410. faturadaki tüketim aylık 18-20.000 kw. sayaç görsellerini ekledim.

  • piranase  (01.11.22 13:42:15)
Ekrandaki T 1.8.0 değeri bu zamana kadar ki tüketimin toplam endeksidir.

Geçen ayın faturası varsa, bu ayın T0 endeksini (şu an anlık gördüğün değerde olur) Eylül ayının Toplam Tüketim T0 son endeksinden çıkar, çıkan rakamı 30'a böl bu senin yaklaşık günlük tüketiminin olur.

Saatlik ve günlük olarak sayaç verilerini almak istersen optik port+sayaç okuma yazılımı ile sayaçtan yük profili çekmek gereklidir.

Günlük hesaplama yapmak için bugün ve yarın gece 00:00'da T0 endeksini alabilirsin.
Haftasonu tüketim değişiyor ise hafta sonu içinde ayrıca endeks almak gerekir.

Sayaç üzerinden butonla veri okumak için aşağıdaki linkte mavi butona uzun basılarak yapılan işlemi deneyebilirsin. Burada ki ho1 T0 değeri geçen ayın T0 değeri olacaktır.
ekilavuz.com
  • sealth  (01.11.22 15:18:56 ~ 03.11.22 14:42:25)
Noktadan sonrası ince hesap, kafanızı karıştırmasın. Bu hesapta günlük toplam tüketim 5,56 KW

Yani ayda 166 KW ortalama olacak.
  • John Bloor  (01.11.22 15:26:52)
80 çarpanı varmış ama tam mantığını çözemedim. Aylık kw x 80 yapınca günlük tüketim tutarlı çıkıyor

  • piranase  (13.12.22 11:12:29)