İhbar süresi içinde yıllık izin hak edişi hakkında

Merhabalar,
İşten ayrılma süreciyle ilgili ufak bir sorum olacak: istifa ettikten sonraki ihbar süresi içinde işe giriş yıldönümü nedeniyle yıllık izin yenileniyor mu yoksa istifa sürecinde olduğu için o süre hesaplanmıyor mu? Ayrılırken o günlerin parasını alıp alamayacağımızı merak ediyorum.
Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

İhbar süresinde kazanılan haklar geçerlidir (kıdem tazminatı, izin süreleri vs.)

İhbar süresi içinde yıllık izin kullanırsanız ihbar süreniz duraklar.

linkedin'de ilgili maddelere referansla yazılmış bir yazı buldum;

tinyurl.com

mantıken de bakarsanız ihbar süreleri zaten işçi için kazancın bir anda plansızca kesilmesini önlemek, işveren içinse işin plansızca aksamasını engellemek için var. izin hakkınız ise sizin çalıştığınız süreye göre hak ettiğiniz bir dinlenme süresi, ihbar süreciyle bunun bağlantısı yok. bunların ikisi ayrı ayrı edinilen haklar ve biri diğerini nötrleyemez.
  • akhenaten  (28.10.22 09:13:55 ~ 09:26:02)
evet yenilenir. ihbar süresinde de tarafların hak ve yükümlülükleri aynı şekilde devam eder. dolayısıyla, ihbar süresinde yıllık izin hak edişiniz doğarsa, bunların çıkışla beraber size ödenmesi gerekir.

yukarıdaki yoruma ekleme yapmak gerekiyor. evet, işveren, ihbar süresi içerisinde yıllık izinleri kullandıramaz. ancak, işçi kullanmak isterse, ihbar süresiyle yıllık izin sürelerinin iç içe geçmesinde bir sakınca bulunmuyor.
  • kojonotsuki  (28.10.22 17:10:55)