Evi kiraya vermek yasal yöntem

Selamlar. Bir evin var kiraya vermek istiyorum. Sarı siteye ilanı koydum ama bir sürü emlekçı arıyor tabi. Aralarından bir tanesi doğalgaz aboneliği açtırmak için bir tüzel kişiliğin kaşesini barındıran sözleşme görmek istiyor gaz tedarik şirketi dedi. Bana aşırı saçma geldi ama adam 1 Haziran'dan itibaren değişti bu süreç o yüzden insanlar çok haberdar değil falan dedi.

Böyle saçma şey olamaz dimi? Emlakçı beni yiyor gibi geldi de bilen duyan varsa diye sormak istedim.

Hangi şehir yazmamışsınız, fakat en azından Ankara ve İstanbul'da böyle bir durum söz konusu değil. Kira sözleşmesini bir A4 kağıda iki madde kendiniz ev sahibi ile aranızda karalayarak da yapabilirsiniz. O kırtasiyelerde satılan matbu evraklardan olmasına bile gerek yok.

  • malheiros  (26.10.22 14:48:21)
istanbul'da böyle bir şey yok. zaten her şeyi online başvuru ile yapıyorsunuz artık hiç bu belgeyi sormadılar.

  • tok oldugumuz halde yaftalar yiyoruz  (26.10.22 15:01:24)
aleni seni yiyor hocam o emlakçı. herkes kendi mülkünü gerçek kişi olarak kiraya verebilir (mülk sahibi gerçek kişi ise). hiçbir gaz tedarikçisi de sen emlakçı aracılığı ile vermemişsin diye gaz vermemezlik YAPAMAZ.

  • mustafakesekci  (26.10.22 15:24:05)
Sahibinden ev kiraya verebilirsin sorun olmaz ama evden cikarken sorun olabilir. Kimse evden cikmak istemiyor ve gerelirse mahkeme karariyla dahi zorla cikiyorlar. Tahliye taahhutnamesi ne nasil yapilir nasil imzalanmali detayli arastir madur olma.

  • kuzey li  (26.10.22 16:57:42)
emlakçı sizi yiyor. bilmediğiniz bir şeylerden konuşup, işi bilene, yani kendisine devretmenizi istemiş.
daha yeni sıfır eve gaz bağlattık, herbi şey yapıldı, hiç de tüzel kişilik falan gerekmedi.

ama ilan sitede dururken sürekli sizi arayacaklar. bazıları artist artist "seni kazıklarlar, ben tahmininin iki katına veririm kiraya" diyecek. "evi siz de gösterin, ama hazır kiracım var, ben de göstereyim" diye uzlaşmacı yaklaşan olacak, abartılı kibarlıkla sana üstinsanmışsın gibi konuşan da olacak. çünkü evi atıyorum 5 bine kiralarsan, o emlakçı bir günlük iş karşılığı 9 bin alacak kiracıdan. elbette her yöntemi denerler.
  • lovemyself  (26.10.22 22:42:50)