Karakteristik sesi olan arabalar

Toros. Bmc Leyland, transit (bilhassa 90’lı modelleri), nissan skyster. Bunları işitme duygunuzu 90% kaybetseniz bile kolaylıkla ayırt edebileceğiniz araçlar…. Tamam ama buna neden olan şey tam olarak nedir? Toros niye o jenerik “gur gur” motor sesine değil de bir “uğultu”ya sahiptir?

motor sesi dediğin silindirler içindeki patlamanın, susturucudan geçip kulağına gelen kısmı. bu yüzden inline, V tipi, boxer 3-4-5-6-10-12 (evet 5 silindir motor var) silindir motorun sesi farklıdır. atmosferik motorla, turbolunun da sesi farklıdır (silindir içindeki basınç farkı) ve doğal olarak dizel ile benzinlinin de sesi farklıdır. bahsetmediğimiz bir de vankel motor kaldı onun da sesi farklıdır. uçaklardaki radial motorun da çok kendine has bir sesi vardır.

toros neden gur gur değil de, uğultuya sahip dersen motorun içindeki basınç düşük haliyle üretilen güç de düşük. bir de içinde çok daha yüksek sıkıştırma olan amerikan arabalarını düşün.

mesela aynı şekilde 5 silindir fiat bravo hgt'nin de sesi çok karakteristiktir, atmosferik V10 ferrari f355 de öyledir vs...

yüksek sıkıştırmalı, kısa pistonlu, yüksek devir çeviren 600-1000 cc super sport motorların da kendine has sesi vardır.

yani sorduğun sorunun cevabı motorun tasarımında yatıyor.
  • orpheus  (24.10.22 02:48:09 ~ 02:51:59)
@orpheus motor ve silindir seslerinden, eksozdan çıkan seslerden bahsetmiş. Ama sanırım sizin sorduğunuz sadece eksozdan aldığımız motor sesi değil, kaput altındaki mekanik sesleri soruyorsunuz sanırım.

Toros sesi gelmedi aklıma ama BMC ve Transiti diğerlerinden ayıran ses motor mekanik sesi, onda da subap sesleri, kayışla beraber diğer dönen mekanik parçaların sesleri etkilidir.
  • John Bloor  (24.10.22 10:45:33)