[]

Eski bisiklette fren

Eski bir normal şehir bisikletim var, markasız falan. Kablolu pabuçlu frenler var. Arada kabloyu gerginleştiriyorum, geçenlerde pabuçları da değiştirdim ama frenler modern bisikletlere göre çok kötü. Geçen önüme biri atladı abandım frenlere kablo koptu. Ön arka aynı durumda. Bir şeyi yanlış mı yapıyorum acaba başka neyi kontrol edebilirim? Bir de mesela yokuş aşağı iki freni de sıksam durmuyor.
 
halatın çok bükülüyor olabilir, halatın mümkün olduğunca bükümsüz(tren yolu gibi diyelim) olsun.

bir de halatın geçtiği boruya bir damla yağ damlat
  • hoot  (23.10.22 13:16:16) 
Sadece pabuçları değiştirmek yeterli değil o kadar eski bisiklette telleri de değiştirmeniz gerekirdi ucuz atlatmışsınız.

Allen anahtarıyla kablonun sıkılı olduğu kısmı açıp dışarı kaçmasına izin vermeden gerginliği biraz artırmayı deneyebilirsiniz. Pabuçlar tekere biraz daha yaklaşır böylece. Her seferinde elinizle çevirip tekeri düzgün sıkıştırıyor mu deneyerek ideal ayarı bulabilirsiniz. Çok gerdirip en ufak frende bisikletten düşmeyin dikkat edin.
  • chicha_v2  (23.10.22 18:27:26) 
Kabloları da değiştirdim zaten zira koptu ikisi de :D dediğiniz ayarı da yaptım hatta düzenli olarak yapıyorum, fren kolumu gerginlestiriyor evet ama fren kalitesine bir etkisi olmuyor..


  • mirafiori  (24.10.22 09:49:24) 
Kablolar değiştiyse, ya papuçlar kalitesizdir, ya da fren kolu esniyordur. Yani maneti sıktığınız zaman telin montaj yerinden filan esneyip fren gücünü tam iletemiyordur.

Ani ve sert frenlemede telin montaj olduğu uçlarda bir yerde ayarlı civata/somun diş atıyor olabilir.
  • John Bloor  (24.10.22 11:45:39) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.