bu pazarlık nereye gider?

bir evi satmak istiyoruz, dolar cinsinden pazarlık yapıyoruz?

biz 200 bin usd maximum ineriz dedik,
karşı taraf 175 bin usd verdi. açıkçası aradaki rakamlar bizim için önemli.

karşı taraf önce 150 demişti, ancak bu hakaret gibi bir şeydi, bunla pazarlık yapılmaz, artırın dedik 175'e yükseltti.

daha da yükseltmelerini istedik ancak yükseltmediler.

karşı taraf daha güzeli şu kadara diye ayak yaptı (belki de vardır)
biz de blöf yaptık. öyleyse bu iş olmaz dedik. aradan 1 gün geçti. iki taraftan ses yok.

sizce ne yapalım. karşı taraf 185 dese razıydık ama demedi. tamamen vazgeçtiyse kötü olacak, 175 ok dersek tükürdüğümüzü yalayacağız. oyun teorisinde nasıl galip çıkarız. bekleyelim mi ne yapalım?

190 son diyeceksiniz, o da 180 diyecek

  • malheiros  (20.10.22 20:17:49)
Evinizin 200 bin dolar ederi olup olmadıgını bilmediğimiz için yorum yapmamız mümkün değil. 185 sizin için uygunsa alta inemiyorsanız sıradaki alıcıyı bekleyin. Neticede aradaki 10K dolar TL ile 186 K yapar

  • limonlu eksi  (20.10.22 20:20:16)
Bu tur durumlarda eli guclu olan, acelesi olmayan kazanir.

Tabi bir de malin ederi var. Fiyati alici belirler her zaman.

Karsi tarafin tutumu da onemli. Kalkip 185 teklif edersiniz, bu sefer "bu fiyat dustugune gore ihtiyaci var, bekleyelim 175e de duser" diyebilir.
  • brkylmz  (20.10.22 20:32:07)
175 sizin için tamam değilse "185 son" deyip bekleyeceksiniz yapacak bir şey yok. Kararlılığınız görünsün ama, öyle ki 180 desek olmaz bu iş desinler. Artık niyetleri varsa okur zaten.

  • msb  (20.10.22 20:34:31)
*olur zaten

  • msb  (20.10.22 20:35:06)
acelesi olmayan ve alternatifi olan kazanır. alıcı yıl sonuna kadar beklese döviz uçtuğunda o evi 150 bine bile kapatabilir. ben olsam piyasasına göre çok düşük değilse 175’e veririm şu an.

  • roket adam  (20.10.22 20:48:23)
@brkylmz +1

"200 k usd max" demişsiniz. Gerçi "bunla pazarlık yapılmaz, artırın" demişsiniz. Pazarlık yolu açmışsınız. Adam da pazarlık yapıyor. 190'a inerseniz 180'e çıkabilirler sonra 185'te buluşabilirsiniz. Yoksa indiğiniz anda onlar bekler.
  • nawar  (20.10.22 20:48:32)
karşı taraf daha güzeli şu kadar dediğinde bende o zaman gidin onu alın diyorum. kendi bilir. siz maks ineceğiniz fiyatı söylemişsiniz zaten.
siz devamlı düşerseniz iş çingene pazarlığına dönecek.

  • astronom bey  (20.10.22 21:02:31)
kusuratlı rakam kullan. misal 4m borcumuz var, onu kapatacağız en kötü 3.500.000 karşılığı olması gerekiyor ondan dolayı 188 vs. diyin. Zaten 150'dan 75'e çıkarak aralıklarını geniş tutmuşlar siz bu aralığı düşürün.

  • emininsel  (21.10.22 08:49:15)