8 saat uyuyamama skandalı

Merhabalar. Genelde en az 8 saat uyuma öneriliyor sağlıklı bir yaşam için. Ama 8 saat uyuma şansı yok. 6'da uyanıyorum. 23'de uyusam bile 7 saat oluyor. Bu millet nasıl 8 saat uyuyacak? Türkiye'de çalışma saatleri çok fazla değil mi ya? Bir bana mı anormal geliyor bu durum? Siz kaçta uyanıp kaçta uyuyorsunuz?

uyanma saatinden 8 saat önce uyursan sorun çözülmüyor mu?
günde 17 saat mi mesainiz var anlamadım?

  • etna  (18.10.22 21:24:51)
ben hafta içi 10'da uyuyarak çözüyorum. uyuyamasam bile yatakta oluyorum. henüz alışamadım ben de daha 3-4 hafta kadar oldu. eğer geç uyuyorsam bikaç gün 12 gibi mesela bi noktada dayanılmıyor ve cumartesiyi ya da pazarı komple uyuyarak geçiriyorum. gençlik gitti gibi ondan da olabilir. kendimize itiraf etmek istemediğimiz gerçek bu bence.

  • vaveylababa  (18.10.22 21:49:49)
Bazen 10’da yatıp 8’de uyanıyorum. Ama yorgun değilsem 11-8 arası uyuyorum. Mesai 9’da başlıyor. Ne kadar uyursam uyuyayım yet-mi-yor. Hatta bazen gün ortası iki saat falan kestiriyorum.

  • ruhen hastayim ben  (18.10.22 21:52:15 ~ 21:53:25)
Eskiden 23.30-00.30 arası yatar 7-8 arası kalkardım ve yeterdi. 3 hafta önce evlendiğimden beri uyuyamıyorum. Hapla vs uyursam ertesi gün etkisi devam ediyor, almazsam zombie gibiyim. Kafayı yemek üzereyim.

  • gabe h coud  (18.10.22 22:16:36)
Kalkış saatiniz çok erken değil. Sosyql medyada görüyorum Amerikada insanlar sabah 4'te 5'te kalkıyor spora gidiyor 7'de isinde gücünde oluyor. Haliyle akşam 9'da veya kaçta yatması gerekirse yeterli uyku için o saatte de yatıyor. Prensip meselesi.

  • sckxyss  (18.10.22 22:21:52)
Ben 8de kalkmamın bana yettiği durumda bile 8 saat uyumayı beceremiyorum ya. Mesaim 9da başlıyor, ev iş arası yürüyerek 20 dakika. Hatta 8.30'da uyanmam bile yeterli ama haftaiçi gece 1'den önce uyuyamıyorum asla. Genelde de 2de uyuyabiliyorum.

Ayrıca bence sağlıklı bi yetişkinin 12den önce uyuması mantıksız. 6da uyanmak zorunda olmak da yasak olmalı :d yukarıda 5te uyaniyorum, spor yapıp işe gidiyorum diyen kişisel gelişim gurularına da allah sabır versin diyorum dhdhdhd
  • nundu  (18.10.22 22:39:54)
Okumadım ama geçende yayınlanan bir çalışmada ideal olanın 7 saat uyku olduğu yazıyordu.

  • prole  (18.10.22 22:41:45)
6'da uyansam asla 8 saat uyuyamam, ben 00.30 -1 gibi yatıyorum 8.30 da uyanıyorum yetiyor. 9 mesai başlangıcım.

  • garavel  (18.10.22 23:07:12)
Bunlar Türkiye gibi ucuz iş gücünün pestilini çıkarmaya dayali yerlerde olmuyor.

Buna ek bir de Türkiye'de doğru düzgün işin anca 3-4 sehirde bulunabildigi, buralarda da hayvan gibi kira vermedikçe en az 1-1.5 saat yol çektiğini düşünürsek o arastirmalar ise yaramaz.

İzmir'de sabah 6.15 uyanir, 7'de servise binerdim. Aksam 6'da cikar 7.30-7.45 anca eve varabilirdim (o dönem tramvay yapilirdi, hoş simdi de farkli degildi). Bir spor yapsan zaten geldiğin gibi yemek yiyip yatman lazım. Sürekli evde uyuya kalirdim zaten.

Şimdi; vallaha şu an cok çalışıyorum ama çok dediğim bazen 4.30 bazen 6 bugün misal 7. Kendi kafama göre. Ama normal calisanlar (saatlik calisanlar) en geç 4.30-5 gibi kapatir eve gider. Evin yakin olmasina o kadar alıştım ki su an yeni ev bakarken 30 dakika yol "oha o yol gidilmez" diye geliyor. Yani millet en kötü 5-5.30 evinde oluyor, sabah 9da iste oluyor. Hayat güzel.

Türkiye'de belli gelir seviyesine gelmeden kişi asla düzgün bir uyku, stressiz yol falan yasayamaz.
  • logisticsmanager  (18.10.22 23:07:27)
eğer işten de 18'den önce çıkamıyorsanız bence de işe adadığınız saatler çok fazla, böyle bir iş yaşantısı uzun süre devam etmemeli.

ben senelerdir günde 5-6 saat uyuyorum. sabah erken kalktığımdan veya işim bunu gerektirdiğinden değil, tam bir mal olduğumdan. maalesef vücudumu da bu saçma rutine alıştırdım ve altıncı saatte uyanıyorum artık, zorlayıp tekrar uyursam gün boyu çok kötü bir baş ağrısıyla uğraşıyorum. benim durumum uzun yıllar boyunca stresli ve sevmediğim bir iş sonrasında eve geldiğimde günün bitmesini istememem, kendimi gece daha rahat ve huzurlu hissedip uyumak yerine boş veya dolu başka başka şeylere zaman ayırmak sebebiyle oldu. tam olarak şu. i.redd.it

şimdi iş hayatım çok daha düzgün ama bu alışkanlık kaldı üzerimde. 2.00 yatış, 7.30 kalkış
  • kaichi  (18.10.22 23:07:54 ~ 23:11:32)
si kan dal! ben biriktiriyorum ya haftaiçi 4 saat ortalama uyurum. bi hafta yoğun geçirdim sonra bi gün 15 saat uyumuşum yani 1 günü ayırdım. ama ilaç kullanmıştım muhtemelen o deliksiz 15 saatin sebebi oldu. genel rutinim de böyle iş günlerinde 4 saat boş günlerde 12 saat

  • ala09  (19.10.22 00:05:18)
Benim mesai 9-18 ama ben mesaiden sonra da bazı işlere bakıyorum, işler azalsın diye. Bugün saat 10'da yatarım dedim ama saat 12 oldu. 8 saat uyusam bile yetmiyor. Uzmanlar 8 saat diyor ama vücut, beyin fazlasını istiyor. Sabah erkenden kalkıp koşanlar ya çok enerjikler ya da işleri rahattır.

Çalışma saatleri çok fazla ama bununla ilgili bir şey yapmazlar.
  • sevilen progressive türkücü  (19.10.22 00:05:50)
Haftaiçi 5 saat, izinli günlerimde 10 saat uyuyarak dengeliyorum başka türlü vakit yetmiyor.

  • uvcray  (19.10.22 04:15:03)