Skolyoz ağrısı için ne yapılabilir?

Arkadaşım altı ay önce sırt ağrısı şikayetiyle doktora gitti ve çok hafif skolyoz tespit edildi, doktor endişe edecek bir şey olmadığını söyledi ve birkaç ilaç yazıp fizyoterapiste yönlendirdi. Sırtına birkaç küçük iğne yapıldı ve çok kısa süre rahatladı. Ama bazı dönemler o kadar çok ağrıyor ki acıdan ağlıyor.

Fizyoterapist youtube'dan skolyoz egzersizlerini araştırıp yapmasını önermişti, bunları benim de ısrarlarıma rağmen yapmadı. Çözüm nedir? Tek seçenek egzersiz mi, bunları yapsa rahatlar mı?

hafifse tek secenek evet egzersiz. yuzme oneriliyor en cok. yani sirt kasini guclendirici egzersizler genel olarak. hafif skolyoz da ilac kullandiracak kadar agri yapmaz aslinda. egzesizler agridan bagimsiz yapilmali

  • Kittie  (18.10.22 12:24:33)
Ters yöne bakan iki skolyozum var. 8 yıldır spor yapıyorum. Ağrım sızım yok. Fiziksel olarak bir sıkıntım yok. Haftada min iki üç kere egzersiz yapsanız rahat edersiniz.

Edit: Uzman değilim fakat skolyoz egzersizi diye bahsi geçen şeyler çöp. Bir spor salonuna yazılıp tüm vücudunuzu çalıştırırsanız daha memnun kalırsınız.
  • ruhen hastayim ben  (18.10.22 12:50:25 ~ 12:51:32)
ters yön skolyoz + kifoz bende de var, bende o kadar ağrı yok. fizyoterapist + yüzme bana da iyi gelmişti.

fizyoterapist eğer fotokopiden egzersiz verip bunları yap diyorsa kaçarak uzaklaşın. birebir çalışıp en azından bir seans da olsa egzersizin nasıl yapılacağını gösteren birisini arayın.

eğer ağrısı o kadar fazla ise ameliyat da düşünülebilir ama bence dediğiniz kadar çok hafif skolyoz için ameliyat yapmazlar.

kifoz var mı bakıldı mı? ya da kalsiyum, d vitamini, vs. eksikliği? bende kifoz skolyozdan daha çok kendini hissettiriyor.
  • inheritance  (18.10.22 13:43:00)
Fizyoterapist eğitmeni olan reformer pilates salonları var.
Şiddetle tavsiye ederim.
İlk bir iki ay da özel ders alırsa çok büyük faydasını görecektir.
  • Mirket  (18.10.22 18:35:52)